انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  12:07   

استاد دانشگاه لیون فرانسه در مصاحبه با کردپرس تشریح کرد؛

وضعیت متزلزل توافق ترکیه و آمریکا بر سر کردها

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه به کردپرس گفت: آمریکا به دنبال زمان خریدن از ترکیه است و اردوغان هم می خواهد از وضعیت نامطلوب پیش آمده برای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به نفع خود بهره برداری کند.

به گزارش کردپرس، ترکیه و آمریکا پس از ماهها مشاجره بر سر کنترل کردهای سوریه بر حدود یک چهارم از خاک این کشور در نزدیکی مرزهای جنوبی ترکیه، بر سر ایجاد مکانیسمی در جهت رفع نگرانی های ترکیه از حضور کردها در مرزهای جنوبی این کشور به توافق رسیدند.

بر اساس توافق روز 7 سپتامبر گذشته میان ترکیه و آمریکا، مرکز عملیات مشترک میان دو کشور در کشور ترکیه ایجاد شد و دو طرف اقدام به انجام گشت های هوایی و زمینی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه کرده اند. علاوه بر این، نیروهای کرد سوریه از منطقه ای به عمق 5 تا 14 کیلومتر مابین شهرهای گری سپی و سری کانی به طول حدود 80 کیلومتر عقب نشینی کرده و ضمن تخریب سنگرهای خود، سلاح های سنگین شان را به به مناطق دورتری منتقل کرده اند. همچنین قرار شده بعد از تثبیت اوضاع در این مناطق، تعدادی از آوارگان سوریه مستقر در ترکیه داوطلبانه به سوریه بازگشته و در منطقه امن مورد نظر جای بگیرند.

اما ترکیه این اقدامات را ناکافی دانسته و بر ایجاد منطقه امن در تمام نوار مرزی سوریه که تحت کنترل کردهاست تاکید می کند. این کشور همچنین اصرار دارد میلیون ها آواره سوریه که اکثرشان ساکنان قبلی منطقه امن مورد نظر نبوده اند در این منطقه اسکان داده شوند. این اقدام که ممکن است باعث ایجاد تغییر بافت جمعیت منطقه به ضرر کردها شود با مخالفت آنان مواجه شده است. با این حال، ترکیه تهدید کرده است که در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد احتمال حمله نظامی به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه-که آنکارا ماههاست خود را برای انجام آن آماده کرده- زیاد است.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوع با دکتر فابریس بالانشه، تحلیلگر مسائل کردها و سوریه در دانشگاه لیون فرانسه مصاحبه کرد و از وی درباره وضعیت توافق میان ترکیه و آمریکا سوال کرد.

دکتر بالانشه درباره موضع آمریکا در قبال توافق اخیر با ترکیه به کردپرس گفت: «آمریکا به دنبال خریدن زمان از ترکیه است. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در سال 2018 به رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت که نیروهایش را از سوریه خارج می کند اما این کار را نکرد. ترامپ هم اکنون هم طرح ایجاد منطقه امن را پذیرفته است اما این چیزی نیست که ترکیه به دنبال آن است.»

دکتر بالانشه بر این باور است که معامله ای میان ترکیه و آمریکا بر سر کردها و نیز اقدام ترکیه به خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه وجود دارد. استاد دانشگاه لیون فرانسه در این باره گفت:« با همه این ها، آمریکا ترکیه را به خاطر خرید سیستم دفاع موشکی اس 400 از روسیه تحریم نکرد. ممکن است معامله ای غیررسمی میان دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان وجود داشته باشد. به این صورت که؛ ترامپ به اردوغان گفته است من ترکیه را به خاطر خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه مورد تحریم قرار نمی دهم، تو هم به کردهای سوریه حمله نکن.»

تحلیلگر مسائل سوریه و کردها بر این باور است که ترکیه از اقدامات کنونی آمریکا در رابطه با ایجاد منطقه امن در مناطق تحت کنترل کردها ناراضی است و می خواهد از موقعیت ضعیفی که دونالد ترامپ در این روزها به خاطر احتمال استیضاح در آن قرار گرفته استفاده کرده و به برخی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه حمله نظامی کند. فابریس بالانشه افزود:« اردوغان ناراضی است و با کمپینی که این روزها علیه ترامپ در آمریکا به راه انداخته شده، رییس جمهور ترکیه می داند که ترامپ وضعیت خوبی ندارد. بنابر این، ممکن است به برخی مناطق تحت کنترل کردها مانند تل ابیض، که بیشتر جمعیت آن عرب هستند حمله کند.»

وی در مورد عدم دعوت از کردها برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه گفت: کردها در این سالها در مذاکرات سوریه شرکت نداشته اند به این معنی که آنها اهمیتی نداشته اند و طرف های درگیر در مذاکره به کردهای سوریه که حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود دارند به عنوان بازیگر نگاه نمی کنند. استاد دانشگاه لیون برای مثال به وضعیت لهستانی ها در جریان مذاکرات شوروی، انگلیس و آمریکا در اواخر جنگ جهانی دوم اشاره کرد و گفت: رهبران سه کشور جهان شامل شوروی، انگلیس و آمریکا در جریان کنفرانس یالتا در سال ،1945 در مورد تغییر مرزهای لهستان مذاکره کردند این در حالی بود که لهستان از قربانیان اصلی حمله آلمان در زمان هیتلر بود. احتمالا این همان چیزی است که در مورد کردهای سوریه نیز اتفاق افتاده است.

از استاد دانشگاه لیون فرانسه سوال شد که ترکیه موجودیت اداره خودگردان کردی را تهدید می کند و دولت سوریه هم برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل کردهای سوریه عزم خود را جزم کرده است، آمریکا چه کاری می تواند برای کردها بکند؟ دکتر بالانشه گفت: « اگر آمریکا می خواهد از متحدان کرد خود در شمال سوریه دفاع کند، باید همچنان در این منطقه حضور داشته باشد، نیروهای بیشتری به شمال سوریه اعزام کند و سرمایه گذاری زیادی برای توسعه این منطقه انجام دهد.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا