انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  12:08   

ناظر مسائل عراق در مصاحبه با کردپرس توضیح داد؛

تاثیر اعتراضات اخیر عراق بر وضعیت در اقلیم کردستان

سرویس جهان- جوئل وینگ به کردپرس گفت وضعیت در اقلیم کردستان متفاوت از بغداد و جنوب عراق است بنابراین انتظار نمی رود مشابه اعتراضات در برخی شهرهای عراق، اقلیم کردستان نیز شاهد چنین اعتراضاتی باشد.

 

به گزرش کردپرس، در چند روز گذشته اعتراضاتی در بغداد و برخی شهرهای دیگر عراق در آنچه معترضان مقابله با فساد و بیکاری عنوان می کنند، روی داد و این اعتراضات به خشونت کشیده شد.

جوئل وینگ، ناظر و کارشناس مسائل عراق در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس، علت این اعتراضات را تقاضای مردم برای داشتن شغل  و دریافت خدمات بهتر از سوی دولت عنوان کرد اما تاکید کرد به خشونت کشیده شدن اعتراضات باعث شد معترضان مطالبات دیگری از دولت کنونی عراق داشته باشند.

وی درباره مقایسه اعتراضات اخیر با اعتراضات گذشته بویژه در بصره عراق افزود: مرکز اعتراضات گذشته جنوب عراق بود اما بغداد مرکز اعتراضات اخیر بود.

جوئل وینگ در مورد شرکت کنندگان در اعتراضات اخیر عراق افزود: کمونیست ها و گروه های مدنی سنتی در این اعتراضات غایب هستند و به نظر می رسد که بیشتر شرکت کنندگان مردم عادی هستند که شغل و وضعیت بهتر زندگی را از دولت مطالبه می کنند. وی برخورد دولت با معترضان را نامناسب خواند و افزود: دولت عراق باید به درخواست های معترضان فورا رسیدگی کند تا اوضاع بیشتر از این متشنج نشود.

کارشناس مسائل عراق درباره تاثیر اعتراضات اخیر عراق بر اقلیم کردستان عراق و احتمال کشیده شدن ناآرامی ها به اقلیم کردستان گفت: وضعیت اقلیم کردستان متفاوت از بغداد و دیگر شهرهای عراق است. درست است که در اقلیم کردستان همچنان مسئله فساد اقتصادی مشکل ساز است اما دولت اقلیم کردستان همچنان از دولت عراق سهم می گیرد که به معنی ادامه پرداخت حقوق کارکنان دولت اقلیم کردستان است. این قضیه در حال حاضر کردهای عراق را راضی نگاه داشته است.

جوئل وینگ درباره موضع احزاب کرد در قبال تحولات اخیر در عراق گفت: ارزیابی وضعیت نشان می دهد که احزاب کرد در کنار عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق ایستاده اند و به نظر نمی رسد که بخواهند با برخی صداها که خواستار کناره گیری دولت کنونی هستند همراه شوند و یا وی را مجبور کنند اقدام قابل توجهی انجام دهد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#کردها
#تظاهرات