انتشار:  یک‌شنبه 14 مهر 1398  ::  17:05   

جنجال و شایعه دربارۀ «پایان نزدیک» رهبر حزب ملی گرای ترکیه

سرویس ترکیه – روزنامه نگار ترک دربارۀ وخامت اوضاع جسمانی دولت باغچلی رهبر MHP نوشت مردم ترکیه باید به سیاست بدون باغچلی عادت کنند.

به گزارش کردپرس، یکی از کارمندان سفارت ایالات متحده در آنکارا با «پسندیدن» مطلبی دربارۀ وخامت اوضاع جسمانی دولت باغچلی رهبر حزب ملی گرای افراطی حرکت ملی ترکیه (MHP) در شبکۀ اجتماعی توئیتر، جنجال آفرین شد.

به نوشتۀ روزنامۀ حریت، پس از آن که باغچلی71 ساله چند روزی به علت بیماری در صحنۀ عمومی حضور نیافت، ارگون باباهان روزنامه نگار و سردبیر بخش ترکی پایگاه خبری – تحلیلی احوال در حساب شخصی خود در توئیتر با اشاره به غیبت باغچلی نوشت: «مردم ترکیه باید به سیاست بدون باغچلی عادت کنند.» لازم به ذکر است باباهان به اتهام همکاری با جماعت گولن (FETO) تحت تعقیب بوده و در تبعید خود خواسته به سر می برد.

پسندیدن این پیام توئیتری توسط کارمند سفارت ایالات متحده با واکنش شدید مقامات حزب حاکم ترکیه همراه بود. وزارت امور خارجۀ ترکیه در واکنش به این «لایک» کاردار سفارت ایالات متحده در آنکارا را فراخواند و سفارت بعداً در پیامی توئیتری ایم رویداد را «اشتباهی غیر عمدی» خواند و عذرخواهی کرد.

فخر الدین آلتون مدیر دفتر ارتباطات رئیس جمهور ترکیه نیز در توئیتر سفارت ایالات متحده در آنکارا را به دخالت در امور داخلی ترکیه متهم کرد و در توضیح آن نوشت: «سفارت ایالات متحده مطلبی از یک چهرۀ وابسته به FETO را پسندیده است که ادعا می کند "پایان باغچلی نزدیک است".»

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) نیز سفارت ایالات متحده را به «بر هم زدن روابط میان دو کشور» متهم کرد و از لزوم پیگری موضوع گفت.

در همین حال، سمیح یالچین معاون باغچلی اعلام کرد رهبر MHP از بستر بیماری برخاسته و از هفتۀ آینده فعالیت های خود را از سر خواهد گرفت.

لازم به ذکر است، باغچلی دارای بیماری قلبی و سابقۀ جراحی قلب است. بسیاری در شبکه های اجتماعی معتقدند وضعیت جسمانی باغچلی رو به وخامت گذاشته است.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه