انتشار:  یک‌شنبه 14 مهر 1398  ::  19:24   

انتقاد اردوغان از عملی نشدن وعده های ترامپ دربارۀ سوریه

سرویس ترکیه – اردوغان به خاطر عملی نشدن وعده های ترامپ در خصوص سوریه، از دولت ایالات متحده و مشاوران رئیس جمهور این کشور انتقاد کرد.

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از دولت ایالات متحده به خاطر عملی نکردن وعده های دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور دربارۀ خروج از سوریه و ابعاد منطقۀ امن، انتقاد کرد.

به نوشتۀ روزنامۀ حریت، اردوغان در تجمع هوادران حزب عدالت و توسعه (AKP) در آنکارا گفت: «ترامپ موضوع خروج از سوریه را مطرح کرد، اما افراد پیرمون وی هنوز از این دستور پیروی نکرده اند.»

اردوغان ضمن یادآوری این که ترامپ ابتدا عمق منطقۀ امن شمال سوریه را 20 مایل اعلام کرده بود، از عملی نشدن وعده های اولیۀ ترامپ در این درباره نیز انتقاد کرد و گفت: «ترامپ در موضوع منطقۀ امن به نکته ای که ترکیه از آن دفاع می کند، رسیده بود. اما متأسفانه گروه های تروریستی مانند [حزب کارگران کردستان] PKK، [حزب اتحاد دموکراتیک سوریه] PYD و [یگان های مدافع خلق] YPG نیزه را اینجا پرتاب کردند.»

ترامپ در یک پیام توئیتری در ماه ژانویه پیشنهاد کرده بود منطقۀ امن به عمق 20 مایل (حدود 32 کیلومتر) در ساحل شرقی رودخانۀ فرات در شمال سوریه تأسیس شود.

علاوه بر این، اردوغان به کسانی که ادعا می کنند ایدۀ تأسیس منطقۀ امن ابتدا از سوی ایالات متحده مطرح شده است و ارتباطی به وی ندارد تاخت و گفت این افراد اطلاعات کافی از روند امور ندارند. وی در همین باره افزود: «این من بودم که به [رئیس جمهور سابق ایالات متحده باراک] اوباما گفتم که کجا می تواند منطقۀ امن باشد.»

ترکیه و ایالات متحده توافق کرده اند که به صورت مشترک برای تأسیس منطقۀ امن در شمال سوریه اقدام کنند. ارتش دموکراتیک سوریه نیز، که کنترل مناطق یاد شده را به دست دارد، پذیرفته است در این روند همکاری کند و نیروها و سلاح های سنگین خود را تا شعاع مورد توافق عقب بکشد.

با وجود این ترکیه از ابعاد و کیفیت ادارۀ منطقۀ امن رضایت ندارد و پس از ضرب الاجلی دو هفته ای به ایالات متحده برای تحقق اهداف آنکارا، مجدداً شمال سوریه و کردهای این کشور را به حملۀ نظامی یک جانبه تهدید می کند.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان