انتشار:  یک‌شنبه 14 مهر 1398  ::  22:33   

پسر اردوغان به خاطر پولشویی ناچار به ترک ایتالیا شد

سرویس ترکیه – بلال اردوغان در یک برنامۀ تلویزیونی اعتراف کرد که به اتهام پولشویی توسط دستگاه قضایی ایتالیا تحت تعقیب قرار گرفته و به همین خاطر ناچار به ترک این کشور شده است.

به گزارش کردپرس، بلال اردوغان پسر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک برنامۀ تلویزیونی اذعان کرد که در سال 2016 به خاطر مواجه شدن با اتهام پولشویی ناچار به ترک ایتالیا شده است.

به نوشتۀ نوردیک مانیتور، پسر اردوغان در پاسخ به این پرسش که چرا نتوانست تحصیلات خود را در مقطع دکترا در دانشگاه بولونیا به پایان برساند، برای نخستین بار به نام هاکان اوزان اشاره کرد و اذعان کرد که به خاطر شکایت این فرد و مواجه شدن با اتهام پولشویی نتوانسته است در ایتالیا بماند.

اردوغان به خاطر تعقیب قضایی بلال از کشور ایتالیا انتقاد کرده بود و گفته بود اگر بلال به ایتالیا باز گردد دستگیر خواهد شد. اردوغان که قضات ایتالیایی را نصیحت کرده بود که بهتر است به جای تعقیب پسر وی به تعقیب مافیای کشور خود بپردازند، ایتالیا را به قطع روابط دو جانبه تهدید کرد.

از آنجا که اوزان برای ادای شهادت در جلسات دادگاه حاضر نشد، بلال اردوغان از اتهام پولشویی تبرئه شد. دادستان های ایتالیایی بلال را متهم کرده بودند که با هدف پولشویی مقادیر زیادی پول نقد به ایتالیا منتقل کرده و قوانین تجاری را نقض کرده است.

بساری بر این باورند که بلال برای فرار از دستگیری در یک پروندۀ فساد مالی در سال 2013 به ایتالیا رفته است. وی یکی از اصلی ترین متهمان پروندۀ فسادی بود که در دسامبر سال 2017 جنجالی شد.

ابراهیم اوکور رئیس سابق هیأت عالی قضات و دادستان های ترکیه، سپتامبر سال گذشته زمانی که به اتهام عضویت در جنبش گولن محاکمه می شد در دادگاه گفت اردوغان در سال 2013 پس از آن که موضوع فساد مالی خانوادۀ وی مطرح شد با او تماس گرفته و گفته است یک دادستان می خواهد بلال را به اتهام فساد دستگیر کند و اوکور باید از این اقدام جلوگیری کند. به نوشتۀ روزنامۀ جمهوریت اوکور در دادگاه چنین گفت: «آقای نخست وزیر [اردوغان] به من گفت زکریا اوز [معاون وقت دادستان کل استانبول] کارهای غیر قانونی می کند. بر اساس اطلاعاتی که به ما رسیده اوز می خواهد بلال را دستگیر کند. او از من کمک خواست و گفت جلوی این اقدامات غیر قانونی را بگیرم.» و همان شب دادستان کل استانبول فرمانی صادر کرد تا پلیس از دستور اوز پیروی نکند و بدین ترتیب بلال از مهلکه خلاص شد. برخورد اردوغان با این موضوع بسیار شدید بود، به نحوی که ده ها دادستان و افسر پلیس در این رابطه برکنار، محاکمه و زندانی شدند و حتی همسران برخی از افسران پلیسی که در این پرونده دخالت داشتند به اتهام عضویت در جماعت گولن به شش سال و نیم حبس محکوم شدند.

 

کد خبرنگار: 30103