انتشار:  دوشنبه 28 اسفند  ::  00:28   

هشدار در مورد خطرات پیشرفت عملیات نظامی ترکیه در خاک اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان، در پیامی خطاب به مقامات اقلیم کردستان، عراق و جامعه جهانی در مورد خطرات و عواقب پیشرفت عملیات نظامی ترکیه علیه پ.ک.ک در عمق 15 کیلومتری خاک اقلیم، هشدار داد.

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، علی محمد صالح با انتشار پیامی خطاب به خطاب به مقامات اقلیم کردستان، عراق و جامعه جهانی، اعلام کرد که بنا به اطلاعات و مستندات موجود، نیروهای نظامی ترکیه، تا عمق 15 کیلومتری خاک اقلیم کردستان پیشروی کرده و در چندین روستای منطقه سیدکان مستقر شده اند و این اقدام مصداق نقض مرزهای کشور و مغایر با قانون اساسی عراق است.

نماینده برجسته جنبش تغییر پارلمان کردستان، تأکید می کند که منتقل کردن جنگ ارتش ترکیه به خاک اقلیم کردستان و عراق، اقدامی غیرقابل قبول است و هشدار می دهد که این اقدام عواقب خطرناکی به دنبال دارد.

نظامیان ترکیه که از سال های گذشته در خاک اقلیم کردستان حضور داشته اند، طی ماه های گذشته میزان نیروها و تحرکات نظامی خود را افزایش دادە و از هفته گذشته عملیات نظامی گسترده ای را علیه نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان آغاز کرده اند.

تشدید عملیات نظامی ترکیه علیه پ.ک.کل در خاک اقلیم پس از این صورت گرفت که مقامات دولت ترکیه از دستیابی بغداد –آنکارا به یک تفاهم مشترک علیه پ.ک.ک خبر داده و اعلام کردند که به زودی و پس از پایان عملیات حمله به کردهای سوریه در عفرین، به مواضع پ.ک.ک، در اقلیم کردستان حمله می کنند.

آژانس خبری روژنیوز در این مورد گزارش داده که شمار نیروهای ترکیه در منطقه بعشیقه به 3 هزار و  500 تن رسیده و مقادیر بسیاری سلاح های سنگین و تجهیزات نظامی از جملە 120 تانک را در این مناطق مستقر کرده و منطقه ای به وسعت 100 هکتار را که شامل روستاهای ناواران، شورک و طاق عرب می شود را تحت کنترل خود گرفته اند.

منابع خبری اقلیم گزارش داده اند عملیات نظامیان ترکیه در خاک اقلیم وارد فاز جدیدی شد و در حالی که پیشتر فقط در پایگاه های نظامی خود حضور داشته اند، اکنون آزادانه در تمامی منطقه سیدکان آزادانه مستقر شده و به گشت زنی و تحرکات نظامی می پردازند و  حملات جنگنده های ارتش ترکیه نیز بی وقفه ادامه دارد.