انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  08:29   

کاخ سفید: ترکیه به زودی شمال سوریه را تصرف می کند

سرویس جهان- کاخ سفید اعلام کرد ترکیه به زودی مناطق تحت کنترل کردها را تصرف خواهد کرد و نیروهای آمریکایی در این اقدام درگیر نخواهند شد.

 

به گزارش کردپرس، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای از احتمال آغاز حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه خبر داد اما تاکید کرد که نیروهای آمریکا درگیر نخواهند شد و منطقه تحت کنترل کردهای سوریه را ترک خواهند کرد.

ستفانی گریشام تاکید کرده است که آمریکا از نیروهای متحد خود در شمال سوریه حمایت نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است که سرنوشت زندانیان داعش که در دو سال گذشته اسیر شده اند، پس از خروج آمریکا از مناطق تحت کنترل کردها در دست ترکیه خواهد بود.

نیویورک تایمز نوشت: بیانیه کاخ سفید درباره حمله نظامی قریب الوقوع ترکیه به شمال سوریه و اعلام خروج نیروهای آمریکا پس از تماس تلفنی روز یک شنبه میان رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا صورت گرفته است که در آن، دونالد ترامپ از اردوغان برای سفر به آمریکا دعوت کرده است. اردوغان در این تماس تلفنی نا امیدی خود را از میزان اقدامات آمریکا در مورد ایجاد منطقه امن به وی اعلام کرده بود.

ترکیه از ماهها قبل با اعزام 80000 نیرو و تجهیزات سنگین نظامی به مرز سوریه، خود را برای حمله به نیروهای کرد آماده کرده است.

ترکیه همواره تاکید کرده است که نیروهای کرد سوریه وابسته به پ.ک.ک بوده و و « تروریست» هستند بنابر این، در مقابله با آنها درنگ نخواهد کرد. نیروهای کرد سوریه بیش از یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود دارند.

آمریکا در سال 2015 حدود 2000 نیروی نظامی برای کمک های مستشاری به نیروهای کرد سوریه و آموزش نظامی آنها به سوریه اعزام کرد اما طی 8 ماه گذشته 1000 تن از این نیروها را از منطقه تحت کنترل کردهای سوریه خارج و به خانه باز گردانده است.

آمریکا برای رفع نگرانی های ترکیه پیشنهاد ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و عقب نشینی نیروهای کرد را در ماه سپتامبر گذشته اجرایی کرد اما ترکیه با بیان این که منطقه گسترده تری در شمال سوریه به عمق 30 کیلومتر و طول 480 کیلومتر تحت کنترل ترکیه قرار گیرد از اقدامات آمریکا ابراز نارضایتی کرده و نسبت به قریب الوقوع بودن عملیات نظامی علیه نیروهای کرد سوریه هشدار داده بود.

ترکیه در اوایل سال 2018 هم منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را طی عملیات نظامی دو ماه از کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم بهYPG خارج کرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کرردها
#آمریکا
#سوریه