انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  08:35   

برگزاری ششمین سوگواره ملی «علمدار کربلا» در ایلام

سرویس ایلام - ششمین سوگواره ملی «علمدار کربلا» در ایلام با برگزاری مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان این سوگواره با حضور معاون ساماندهی و فضای مجازی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی ایلام به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، 240 اثر از نقاط مختلف کشور به دبیرخانه این سوگواره در استان ایلام با موضوع «آواها و نواهای عاشورایی» با محوریت شخصیت حضرت ابوالفضل (ع) در سه بخش مداحی و نوحه‌خوانی، چاووش‌خوانی و لالایی خوانی ارسال شد که در این مراسم از تعداد 10 نفر از برگزدیگان این سوگواره و همچنین 10 نفر از خادمان حسینی و استاد محمدعلی قربانی پیرغلام ایلامی تجلیل شد.

اربعین یک فرصت فرهنگی برای ایلام است

عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در این مراسم با بیان اینکه رویداد فرهنگی اربعین حسینی یک فرصت بسیار بزرگ برای استان ایلام است، گفت: برگزاری سوگواره‌ها و برنامه‌های مختلف مرتبط با حوزه اربعین نشان‌دهنده اهمیت این فرصتت فرهنگی در استان است.

وی با اشاره به استقبال هنرمندان و مداحان سراسر کشور از برگزاری این مراسم در استان ایلام، یادآور شد: برگزاری سوگواره مل علمدار کربلا یک کارنامه درخشان در صدر فعالیت‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام است که تاکنون توانسته‌اند از ظرفیت‌های فرهنگی و دینی به‌خوبی در راستای ترویج شعائر دینی را فراهم کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام اظهار کرد: اولین کنگره ملی شعر اربعین در آیینه اقوام ایرانی با عنوان عقیق و ارغوان به میزبانی استان ایلام نیز در استان ایلام پایه‌گذاری شده و امید است که به یک نهال بارور در استان تبدیل شود.

ایلام شهر ابوالفضل العباس(ع) است

سید عدنان الموسوی، قائم مقام حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) نیز با بیان اینکه سوگواره ملی علمدار کربلا یک برنامه بی‌نظیر فرهنگی در جهان است، گفت: شهر ایلام را به ‌واسطه برگزاری این سوگواره در این استان می‌توان به نام شهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) نامگذاری کرد.

وی افزود: اگر معروف است که شهر کربلا شهر امام حسین (ع) است، دوست دارم اسم شهر ایلام را به‌عنوان شهر حضرت ابوالفضل العباس (ع) بنامم.

قائم مقام حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس (ع) خاطرنشان کرد:  حضرت ابوالفضل العباس(ع) با مقامی کمتر از امامت در کنار امام‌حسین (ع) بوده است و این مقام حضرت ابوالفضل العباس (ع) است که بسیار مقامی بزرگ است.

عدنان موسوی خاطرنشان کرد: از عنایت‌های رئیس ستاد عالی هماهنگی کانون‌های مساجد کشور و همه مسئولان استانی و کشوری در برگزاری این مراسم برای بزرگداشت مقام حضرت ابوالفضل العباس (ع) بسیار تقدیر می‌شود.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#مدیرکل ارشاد ایلام، عمران خودآموز
#ششمین سوگواره ملی علمدار کربلا