انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  12:44   

اختصاصی کردپرس؛

تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات

سرویس سوریه – نظامیان آمریکایی در حال خروج از پایگاه های خود در مناطق گری سپی و سر کانی هستند. این امر می تواند چراغ سبز آمریکا برای حملۀ نظامی ترکیه به مواضع کردهای سوریه باشد.

ژانویۀ سال 2018 بود که نیروهای نظامی روسیه، که آن زمان کنترل امنیت منطقۀ عفرین و در واقع نقش میانجی گری میان نیروهای کرد و حکومت ترکیه را به عهده داشتند، منطقه را ترک کردند و چنان که بارها تکرار و تأکید شده، به ترکیه چراغ سبز نشان دادند تا به امن ترین محدوده در سراسر سوریه حمله کند و آن را به تصرف خود در آورد.

روسیه به خاطر این اقدام مورد انتقادهای شدید قرار گرفت و با این انتخاب کردهای سوریه را هر چه بیشتر به ایالات متحده نزدیک و متکی کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در ژانویۀ امسال اعلام کرد نیروهای نظامی کشورش را از سوریه خارج خواهد کرد، تصمیمی که اگر عملی می شد کردها را در معرض تهدیدات ترکیه بی پناه رها می کرد. مقامات سیاسی و نظامی ایالات متحده، به ویژه کسانی که از نزدیک با کردها همکاری کرده بودند، این تصمیم را خیانت به کردها و البته بر خلاف منافع ایالات متحده تشخیص دادندو به هر صورت از اجرایی شدن آن ممانعت کردند.

ایالات متحده برای جلوگیری از عملی شدن تهدیدات ترکیه و حملۀ ارتش این کشور به مواضع کردها، که آنها را مؤکداً قابل اعتمادترین متحد میدانی خود نامیده و از آنها حمایت کرده است، تلاش کرد با ترکیه توافق کرده و یک منطقۀ امن در شمال سوریه در منطقۀ شرق رودخانۀ فرات تأسیس کند. با وجود این، مدتی کوتاه پس از حصول توافق و آغاز اقدامات عملی برای اجرایی کردن آن، ترکیه از روند پروژه و کیفیت منطقۀ امن مورد نظر آمریکایی ها و کردها اعلام نارضایتی کرد و تهدیدات خود را از سر گرفت.

روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک تماس تلفنی با ترامپ گفتگو کرده و بر اساس بیانیه های منتشر شده از سوی هر دو طرف، موضوع اصلی این گفتگو منطقۀ امن شرق فرات بوده است. ساعاتی پس از این تماس تلفنی، دفتر ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام کرد ترکیه «احتمالاً به شرق فرات حمله خواهد کرد و نیروهای آمریکایی حمایت یا دخالت نخواهند کرد.»

پس از این اعلام موضع، از صبح امروز نیروهای آمریکایی مستقر در نوار مرزی کردستان سوریه – ترکیه به تخلیۀ پایگاه های خود در گری سپی و سری کانی اقدام کرده اند. اقدامی که خروج روسیه از عفرین را به یاد می آورد و با توجه به بازدارندگی حضور نظامیان آمریکایی در کنار کردها از اقدام نظامی ترکیه، می توان آن را به عنوان چراغ سبز ایالات متحده به ترکیه برای حمله به کردهای سوریه تفسیر کرد. اگر ترکیه مجوز استفاده از آسمان شمال سوریه را نیز دریافت کرده باشد، باید گفت آمریکا کاملاً به کردهای سوریه پشت کرده و شرایط برای آنها بسیار دشوار خواهد بود.

زمانی ترامپ تهدید کرد که در صورت حملۀ ترکیه به کردهای سوریه، اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد. در مقطعی دیگر اعلام کرد نظامیان آمریکایی در شمال سوریه حضور دارند و هدف قرار گرفتن آنها توسط یک متحد ناتو به هیچ وجه قابل قبول نیست. اما اینک این نیروها با خودروهای زرهی خود در حال ترک منطقه هستند. اختلاف این دو موضع بسیار پرسش بر انگیز است.

هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که تحول بعدی در کردستان سوریه چه خواهد بود. اما از ظواهر امر چنین بر می آید که جنگی دیگر میان ترکیه و کردهای سوریه در راه است.

 

خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

چراغ سبز کاخ سفید به عملیات ترکیه در شرق فرات؟

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#ترکیه
#آمریکا