انتشار:  دوشنبه 28 اسفند  ::  08:45   

تداوم اختلافات اربیل - بغداد بر سر نفت، ماده‌ 140 و بودجه‌

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) در مجلس عراق گفت: مسائل مدیریت نفت اقلیم کردستان، اجرای ماده 140 قانون اساسی ویژه مناطق مورد مناقشه  و تعیین سهم واقعی اقلیم از بودجه عمومی  عراق همچنان بین بغداد- اربیل حل نشده و به بعد از انتخابات پارلمانی در عراق موکول خواهد شد.

 

به گزارش کردپرس  به نقل از پایگاه خبری «الموقف العراقی» نجیبه نجیب در مصاحبه ای مطبوعاتی افزود: پس از ورود کارمندان  اداره گذرنامه، گمرکات، عوارض و نیروهای امنیتی دولت فدرال به این فرودگاهها و گذرگاههای اقلیم کردستان، توافق بین بغداد – اربیل در خصوص بازگشایی این فرودگاهها و تحویل گذرگاههای مرزی اقلیم به دولت فدرال، اجرایی شده است.

نجیب همچنین گفت: بغداد  مبلغی نزدیک به 400 میلیارد دینار در بانک مرکزی اربیل برای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان به ودیعه گذاشته و  حقوق کارمندان قرار است طی چند روز آینده پرداخت شود.

وی تاکید کرد که مسائلی از جمله اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق، اداره نفت اقلیم کردستان و سهم واقعی اقلیم از بودجه عمومی هنوز لاینحل ماده و حل آن ها به بعد از انتخابات پارلمانی عراق موکول شده است.

کد خبرنگار : 20103