انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  13:46   

توقف فعالیت کمیته بررسی پرونده نفتی اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- کمیته بررسی فعالیت های نفتی اقلیم کردستان در مجلس عراق، فعالیت های خود را به دلیل ناآرامی های اخیر شهرهای عراق، متوقف ساخت.

به گزارش کردپرس، ریبوار طاها عضو کمیسیون نفت و انرژی در مجلس عراق، اعلام کرد که کمیته ویژه مجلس که برای بررسی و پیگیری فعالیت های نفتی اقلیم کردستان تشکیل شده بود، کارهای خود را به دلیل شرایط بحرانی این کشور و تظاهرات و ناآرامی های روی داده در بغداد و شهرهای عراق، متوقف ساخت.

این در حالی است که این کمیته قرار بود در راستای پیگیری فعالیت های نفتی اقلیم، به اربیل سفر کرده و با مقامات مرتبط در اقلیم به گفتگو بپردازد، اما این سفر نیز به دلیل شرایط کنونی عراق، به تعویق افتاد.

ریبوار طاها خاطر نشان ساخت که کمیته مذکور پس از آرام شدن وضعیت در عراق و عادی شدن شرایط بار دیگر فعالیت های خود را از سر می گیرد.

وی که خود از اعضای کمیته ویژه مجلس عراق است، گفت که بررسی های این کمیته تا کنون نشان می دهد که اقلیم روزانه 441 هزار و 678 بشکه نفت راصادر کرده و  این میزان با آماری که پیشتر دولت اقلیم از صادرات نفت خود اعلام کرده، منطبق است و این موضوع می تواند آغاز خوبی برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد باشد.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق سهم اقلیم از این بودجه 10 تریلیون دینار تعیین شده و پرداخت آن نیز منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت اقلیم به دولت مرکزی است، اما در این بودجه تأکید شده که پرداخت ماهانه 522 میلیارد دینار حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم هیچ ارتباطی با سهم بودجه و شرط تحویل نفت نداشته و در هر حال باید پرداخت شود.

یادآور می شود که بنا بر اعلام سرلشکر سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق، خشونت های همراه تظاهرات پنج روز گذشته در استان های مرکزی و جنوبی این کشور در اعتراض به وضعیت نابسامان خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی برای جوانان و فساد مالی و اداری در نهادهای دولتی، در مجموع جان 104 نفر از جمله هشت نیروی امنیتی را گرفته و شش هزار و 107 زخمی نیز بر جای گذاشته که هزار و 241 تن از آنها از نیروهای امنیتی هستند.