انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  14:52   

نماینده کنگره آمریکا:

کُردها دیگر هرگز به آمریکا اعتماد نخواهند کرد

سرویس جهان- روبن گالگو، نماینده آریزونا در کنگره آمریکا هشدار داد با چراغ سبز نشان دادن آمریکا به ترکیه برای حمله به کردهای سوریه، کردها دیگر هیچ وقت به آمریکا اعتماد نخواهند کرد.

 

به گزارش کردپرس، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری آمریکا که نیروهای این کشور متحد اصلی کردهای سوریه محسوب می شوند، از آغاز قریب الوقوع حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خبر داد. چند ساعت بعد نیروهای آمریکا خروج از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را آغاز کردند.

نیروهای کرد سوریه که در جنگ با داعش و با حمایت آمریکا حدود 12000 تن از نیروهای خود را از دست داده اند از چراغ سبز نشان دادن آمریکا به ترکیه برای حمله به کردها به شدت انتقاد کرده و آن را نقض تعهد آمریکا توصیف کرده اند.

برخی مقامات سابق و کنونی حکومت آمریکا به این اقدام آمریکا که بعد از مذاکره تلفنی میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان صورت گرفت انتقاد کرده اند.

روبن گالگو، نماینده ایالت آریزونا در کنگره آمریکا، خروج آمریکا از سوریه پس از 5 سال اتحاد با نیروهای کرد را لطمه به حیثیت کشورش خواند و به روزنامه نیویورک تایمز گفت: اجازه دادن به ترکیه برای رفتن به شمال سوریه، بدترین اقدام ممکن از سوی آمریکا در خاورمیانه است.

وی تاکید کرد که « کردها دیگر هیچ وقت به آمریکا اعتماد نخواهند کرد و برای محافظت از خود به دنبال متحدان جدید و یا استقلال خواهند رفت.»

اما یکی از مقامات آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفته است برای آمریکا مهم نیست که ترکیه چقدر در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پیش روی می کند.

یک مقام دیگر این کشور تاکید کرده است که کشورش راه را برای حرکت ترکیه در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه باز خواهد کرد.

همچنین برخی تحلیلگران به آمریکا هشدار داده اند که رها کردن کردها از سوی آمریکا، اخطاری به دیگر متحدان واشنگتن در منطقه است.

تحلیلگران مسائل سوریه به فارن پالسی گفته اند به احتمال زیاد، کردها به سمت دولت سوریه خواهند رفت تا با همکاری این کشور از اقدام احتمالی اردوغان برای تصرف شمال سوریه جلوگیری کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#دونالد ترامپ