انتشار:  دوشنبه 28 اسفند  ::  09:52   

قرائت بیانیه مشترک 48 نهاد سیاسی – مدنی ترکیه در اعتراض به عملیات عفرین در دیاربکر

سرویس ترکیه - نمایندگان 48 حزب سیاسی، تشکل مدنی، سندیکا، انجمن و اتاق های فکر مختلف ترکیه در دیاربکر ،در اعتراض به عملیات نظامی ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه در عفرین، بیانیه مشترکی منتشر کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، نمایندگان 48 حزب سیاسی، تشکل مدنی، سندیکا، انجمن و اتاق های فکر مختلف ترکیه در دیاربکر، در اعتراض به حملات نظامی ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه به کانتون کردنشین عفرین که دو ماه به طول انجامیده، بیانیه مشترکی منتشر کردند.

در این بیانیه با اشاره به تخریب شبکه های آب و برق شهر عفرین، عنوان شده است: مردم عفرین با بی آبی و مشکلات و بیماری های جدی که بی آبی باعث آن می شود روبه رو هستند. مسئله کردها می تواند از راه های صلح آمیز حل و فصل شود. در حل و فصل مسئله کردها هیچ راهی به غیر از استفاده از ابزارهای صلح آمیز در مسیری دموکراتیک و عادلانه وجود ندارد. این یک واقعیت و تجربه ای 40 ساله است که ما با پرداخت تاوانی سنگین به آن دست پیدا کرده ایم. این را هم نهادهای سیاسی و نظامی و هم نهادهای اجتماعی و مدنی به خوبی می دانند. مسئله کردها با استفاده از این روش ها قابل حل نیست. این روش ها ترکیه را به مشکلات، کشمکش و درگیری های بزرگتری کشانده و باعث خواهد شد که تمام انرژی خود را از دست داده و تضعیف شود.

در این بیانیه از سازمان ملل متحد، کنگره اروپا، پارلمان اروپا، نیروهای ائتلاف بین المللی علیه گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و روسیه خواسته شده است تا ترکیه و ارتش آزاد سوریه را برای خروج از عفرین متقاعد کنند.

 

کد خبرنگار: 30102