انتشار:  دوشنبه 28 اسفند  ::  16:49   

بغداد: در جریان ورود ارتش ترکیه به خاک عراق نیستیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سخنگوی نخست وزیر عراق نسبت به استقرار و یا ورود نیروهای ارتش ترکیه به خاک کشورش اظهار بی اطلاعی کرد.

به گزارش کردپرس، سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق بعد از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن اعلام این که هیچ گونه اطلاعاتی مبنی بر استقرار و یا ورود نیروهای ارتش ترکیه به داخل خاک کشورش در اختیار ندارند، تاکید کرد که بغداد در حال تحقیق در رابطه با این مسئله است تا موضع خود در قبال آن را اعلام کند.

الحدیثی در گفت و گو با پایگاه خبری عربی 21 در این باره اظهار داشت: تاکنون اطلاعات مفصل و حقایق تایید شده در رابطه با این مسئله در اختیار ندارم بنا بر این برای اعلام موضع در این زمینه منتظر فراهم شدن اطلاعات هستم.

سخنگوی دفتر نخست وزیر عراق همچنین تصریح کرد: دولت به تضمین عدم انجام عملیات خصمانه از خاک عراق علیه همسایگان خود پایبند است و و در نتیجه تلاش می کند از هر گونه اقدامی علیه آنها جلوگیری کند.

در همین حال، جبار یاور، دبیرکل وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان نیز تاکید کرد که این وزارتخانه در مناطق صعب العبور واقع در مثلث مرزی میان عراق، ترکیه و ایران هیچ گونه نیرو یا تجهیزات کنترل و نظارت ندارد تا اطلاعات لازم در رابطه با میزان ورود نیروهای ارتش ترکیه به خاک عراق را دریافت کند.

دبیرکل وزارت پیشمرگه همچنین خاطر نشان ساخت که این مسئله به دولت فدرال عراق ارتباط دارد چرا که دارای هواپیمای شناسایی بوده و تجاوز نظامی به خاک کشور نیز مربوط به حاکمیت ملی است و در نتیجه وزارتخانه های دفاع و امور خارجه دولت فدرال باید بدان رسیدگی کنند.

این در حالی است که پیشتر یکی از مسئولان اقلیم کردستان اعلام کرده بود که ارتش ترکیه نزدیک به 15 کیلومتر وارد عمق خاک عراق شده و 12 پادگان نظامی نیز در این کشور ایجاد کرده است.