انتشار:  دوشنبه 28 اسفند  ::  21:40   

مهمترین تحولات روز دوشنبه 28/12/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 28 اسفند 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • واکنش حزب دموکراتیک خلق ها به تخریب مجسمه کاوه آهنگر در عفرین

حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در حساب رسمی خود در توئیتر در واکنش به تخریب مجسمه کاوه آهنگر در شهر عفرین توسط نیروهای ارتش آزاد سوریه نوشت: «کسانی که تصور می کنند کاوه آهنگر تنها عبارت از یک مجسمه است، باید بدانند آتش نوروزی که کاوه آهنگر برپا کرده است صدها سال است که در چهار سوی خاورمیانه برافروخته است. این آتش مبارزه کردها برای آزادی و برابری را شعله ور می کند.

  • قرائت بیانیه مشترک 48 نهاد سیاسی – مدنی ترکیه در اعتراض به عملیات عفرین در دیاربکر

نمایندگان 48 حزب سیاسی، تشکل مدنی، سندیکا، انجمن و اتاق های فکر مختلف ترکیه در دیاربکر، در اعتراض به حملات نظامی ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه به کانتون کردنشین عفرین که دو ماه به طول انجامیده، بیانیه مشترکی منتشر کردند.

  • حمله به سفارت ترکیه در دانمارک با کوکتل مولوتوف

بر اساس اطلاعات به دست آمده از پلیس دانمارک، بامداد امروز چهار فرد ناشناس با پرتاب چهار عدد کوکتل مولوتوف به ساختمان سفارت ترکیه در کپنهاک حمله کردند.

  • سخنگوی حکومت ترکیه: بخش بزرگی از سلاح های آمریکایی YPG در عفرین دست نیروهای ارتش ترکیه افتاده است/ YPG از عفرین عقب نشینی نکرده است؛ فرار کرده است

بکر بوزداغ، سخنگوی حکومت ترکیه در اظهاراتی با اشاره به ورود نیروهای نظامی ارتش ترکیه به داخل عفرین عنوان کرده است: YPG از عفرین عقب نشینی نکرده است بلکه فرار کرده است/ بخش بزرگی از سلاح ها و مهماتی را که آمریکا به نیروهای YPG تحویل داده بود در عفرین به دست نیروهای ارتش ترکیه افتاده است.

  • وزیر گمرک و تجارت ترکیه: عملیات شاخه زیتون بسیار زودتر از آن چیزی که پیش بینی شده بود نتیجه داد

بولنت تفنگچی، وزیر گمرک و تجارت ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات ارتش ترکیه در عفرین عنوان کرد: مبارزه نیروهای مسلح ترکیه روح جنگ چاناک قلعه است. مبارزه علیه تلاش ها برای ایجاد کریدور ترور نتیجه بخش بود. بسیار زودتر از آن چیزی که پیش بینی شده بود نتیجه داد. یک عملیات صبورانه بود که در آن بر پرهیز از تلفات انسانی تمرکز شده بود.

  • اردوغان: عملیات شاخه زیتون تا منبج، کوبانی و قامیشلی ادامه خواهد داشت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات شاخه زیتون عنوان کرد: دیروز با کنترل مرکز عفرین توسط نیروهای ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه به مهمترین مرحله عملیات شاخه زیتون رسیدیم. بعد از این روند در منبج، راس العین و قامیشلی تا از میان برداشتن کامل کریدور ادامه پیدا خواهد کرد. با کنترل کمپ های ترور در شمال عراق نیز مرکز مدیریت را از بین خواهیم برد. اگر شما می توانید حل کنید،اگر نمی توانید حل کنید یک شب ناگهانی می توانیم وارد شنگال شویم. نیروهای PKK را آنجا پاکسازی می کنیم.

  • یک غیرنظامی و یک سرباز ارتش ترکیه در حمله نیروهای PKK جان باختند

یک گروه از شبه نظامیان PKK به خودروی شخصی یک نظامی ارتش ترکیه که از پاسگاه توپچولار منطقه هانی دیاربکر به سمت مرکز دیاربکر در حال حرکت بود، حمله کردند که در نتیجه این حمله نظامی مذکور به همراه یک غیرنظامی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

  • کشف 1.4 کیلوگرم ماده کالیفرنیم در آنکارا به ارزش 5.5 میلیارد دلار توسط پلیس آنکارا

پلیس مبارزه با قاچاق آنکارا، امروز در یک عملیات بسیار بزرگ یک تیم فروش غیرقانونی ماده کالیفرنیم را در آنکارا شناسایی و 1.4 کیلوگرم از این ماده گرانقیمت را به ارزش 5.5 میلیارد دلار هنگام معامله کشف و ضبط کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102