انتشار:  شنبه 18 فروردین  ::  17:23   

در دیدار نوروزی استاندار ایلام با اهالی هنر و فرهنگ استان ایلام عنوان شد:

فرهنگ ایلام از نظر نشاط اجتماعی یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های ایران است

سرویس ایلام- در آستانه‌ی هفته هنر انقلاب اسلامی، استاندار ایلام با جمعی از هنرمندان استان ایلام دیدار و گفتگو کرد. قاسم سلیمانی دشتکی در ابتدای این جلسه که با تأخیری بیش از یک ساعته آغاز شد، پس از استماع سخنان چند نفر از اهالی هنر، به ارائه‌ی گزارشی از اقدامات استانداری ایلام در ماه‌های اخیر و ایام نوروز پرداخت. 

به گزارش کردپرس، سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش با رد نظریه‌ای که عامل خودکشی و سایر معضلات اجتماعی در استان را ضعف نشاط اجتماعی عنوان می‌کند، گفت: هر جا که با فرهنگ مردم این استان روبه‌رو می‌شوید، پر از موسیقی و نشاط و طبیعت‌گردی است.
او اظهار کرد: به نظر من یکی از معضلات مضری که استان ایلام گرفتار آن است و آسیب‌هایی چون خودکشی و غیره از آن ناشی می‌شود، تضادهای اجتماعی موجود میان سنت و مدرنیته است که ریشه‌ی بسیاری از مشکلات استان ایلام است.
وی هنرمندان را به کار در رفع این معضل فراخواند و افزود: در تعدیل فرهنگ‌های غلط و ترویج فرهنگ‌های درست، باید هنرمندان به میدان آمده و کمک کنند.
استاندار ایلام با تاکید بر حفظ ارزش‌ها از هنرمندان خواست که ارزش‌های دینی و ملی را با نگاهی امروزی رواج دهند. او گفت: اگر قرار باشد دیدگاه‌های قومی متعلق به صد سال پیش باشد پس چه نیازی به این همه استاد دانشگاه و هنرمند و نویسنده است و اگر قرار است اسلام ما همان اسلام 1400 سال پیش باشد پس چه نیازی به فقه و فقیه و مرجع تقلید است.
استاندار ایلام در پاسخ به یکی از هنرمندان که خواستار تشکیل کارگروه هنری اربعین شده بود، از این پیشنهاد استقبال کرد و قول داد که کمیته هنری اربعین توسط خود هنرمندان در استان تشکیل شود. سلیمانی درباره اربعین گفت: جدا از نقاط قوتی که حماسه‌ی اربعین در زمینه‌های دینی، سیاسی و اعتقادی و نشاط اجتماعی دارد، نقطه‌ی ضعف اربعین این است که برای استان ایلام درآمدزا نیست.
وی در پاسخ به دغدغه‌ی یکی از ناشران که خواستار حمایت استانداری از برگزاری مراسم تجلیل از مفاخر استان شده بود گفت: استانداری از برگزاری یادواره‌ی بزرگان هنر و فرهنگ و... استان همه جوره حمایت می‌کند ولی به شرطی که آن یادواره‌ها در شأن آن بزرگان باشد.
یکی دیگر از هنرمندان از استاندار ایلام خواست که با توجه به نامگذاری سال به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، از تولیدات هنری و آثار هنرمندان استان جهت هدیه‌ به مهمانان و استفاده در ادارات، حمایت شود. قاسم سلیمانی دشتکی در این مورد گفت: تا کنون اگر هدیه‌ای داده شده است از فرش و گلیم و صنایع دستی استان ایلام بوده است و ما بخشنامه کرده‌ایم که ادارات نباید کالای با کیفیتی را که در استان تولید می‌شود، از خارج استان تهیه کنند.
یکی از دغدغه‌های اهالی هنر ایلام توسعه زیرساخت‌های هنری و فرهنگی در استان ایلام بود که سلیمانی در این زمینه گفت: توسعه پارک‌ها از جمله بلوط و ارغوان، تکمیل ساخت برج هنر و احداث فرهنگسرای بزرگ در مرکز استان از جمله فعالیت‌هایی است که در استان برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری انجام شده است.
سلیمانی دشتکی در مورد برج هنر تصریح کرد: تمام اعتبارات سال 1396 برج هنر تامین شد و در سال 1397 نیز با سازمان برنامه و بودجه هماهنگ شده تا تمام اعتبارات این پروژه فرهنگی محقق شود و رئیس حوزه هنری ملزم به پیگیری این موضوع است. 
وی تصریح کرد: بخشی از اعتبارات این پروژه نیز از اداره‌ی کل راه‌و شهرسازی از محل بافت‌های فرسوده تامین خواهد شد.