انتشار:  دوشنبه 15 مهر 1398  ::  18:24   

اختصاصی کردپرس؛

«خیانت» آمریکا به کردهای سوریه؛ برخی بازتاب ها و واکنش ها

سرویس سوریه – بسیاری معتقدند تصمیم آمریکا به خروج ناگهانی و اعلام نشده از شمال سوریه در حالی که توافق منطقۀ امن در حال اجرا بود، «خیانت» به کردهای سوریه بود. این اقدام کردهای سوریه را در معرض حملۀ نظامی ارتش ترکیه و متحدانش، قربانی شدن غیر نظامیان و آواره شدن صدها هزار تن قرار خواهد داد.

بالاخره پس از ماه ها کش و قوس ترکیه برای حملۀ نظامی به شمال سوریه از ایالات متحده چراغ سبز گرفت و پس از گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ رؤسای جمهور دو کشور، ترامپ به صورتی غافلگیر کننده فرمان عقب نشینی نیروهای آمریکایی مستقر در مناطق مرزی شرق فرات را صادر کرد و این فرمان برخلاف موارد قبلی بلادرنگ به اجرا در آمد.

ایالات متحده که تلاش می کرد از درگیری ترکیه و کردهای سوریه جلوگیری کند، با دو طرف به توافقی دست یافت که یک منطقۀ امن مرزی در ساحل شرقی رودخانۀ فرات تأسیس شود، نیروهای ترک و آمریکایی در آن به گشت زنی بپردازند و ارتش دموکراتیک سوریه و یگان های مدافع خلق (YPG) نیروها و سلاح های سنگین خود را از آن خارج کنند و علاوه بر این، استحکامات دفاعی خود را تخریب کنند.

اگر چه ترکیه از نحوۀ عملی شدن پروژۀ منطقۀ امن ناراضی بود، اما روند در حال پیشرفت بود و نیروهای کرد مرحله به مرحله به تعهدات خود در قالب توافق یاد شده عمل می کردند. در چنین شرایطی بود که کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد ترکیه به شرق فرات حمله می کند و نیروهای آمریکایی در آن دخالتی نمی کنند.

واکنش مقامات کرد سوری به این خبر ناباوری و سرخوردگی بود. بسیاری این اقدام آمریکایی ها را «خیانت» و «خنجر از پشت» خواندند.

مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه در حاسب شخصی خود در توئیتر نوشت: «علی رغم توافق مکانیسم امنیتی و متعاقب آن تخریب استحکامات ، نیروهای آمریکایی به مسئولیت خود عمل نکردند و منطقۀ مرزی را تخلیه کردند تا به صحنۀ نبرد تبدیل شود.» وی در پیامی دیگر افزود: « ما انتظار نداریم ایالات متحده از شمال سوریه محافظت کند اما مردم اینجا یک توضیح دربارۀ توافق مکانیسم امنیتی، تخریب استحکامات و عدم عمل نیروهای آمریکایی به تعهداتشان طلبکارند.»

مقامات فعلی و سابق آمریکایی نیز به این تصمیم ترامپ واکنش نشان دادند. نگرانی از بازگشت داعش، نگرانی از ایجاد موج جدید پناهندگان کرد، قدرت گرفتن حکومت مرکزی سوریه و متحدان آن در مناقشۀ این کشور و تغییر بافت قومی مناطق شمالی سوریه از اهم نکاتی است که در موضع گیری مقامات آمریکایی و اروپایی دیده می شود.

سناتور لیندسی گراهام با ابراز تأسف از این تصمیم ترامپ در یک رشته توئیت اعلام کرد «برای آمریکایی ها و متحدان آنها که در نبرد با خلافت داعش قربانی داده اند احساس ناخوشایندی دارد» و «بسیار غمگین» است. او در یک پیام نوشت: «با رها کردن کردها خطرناک ترین سیگنال ممکن را مخابره می کنیم: آمریکا یک متحد غیر قابل اعتماد است...»

برت مک گورک نمایندۀ پیشین ایالات متحده در ئتلاف بین المللی علیه داعش نیز در توئیتر به این خبر واکنش نشان داد. او ترامپ و دست اندرکاران این تصمیم را «فاقد آگاهی و درک لازم» از موقعیت خواند. مک گورک نوشت: «در واقع ایالات متحده ارتش دموکراتیک سوریه را مجبور به امضای مکانیسم امنیتی و تخریب استحکامات دفاعی خود کرد تا شرایط برای حملۀ ترکیه آماده تر باشد.»

نیکی هیلی نمایندۀ سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در همین باره در توئیتر نوشت: «کردها در نبرد موفقیت آمیز ما با داعش نقش مهمی داشتند. رها کردن آنها تا بمیرند، شاتباه بزرگی است.»

سازمان ملل متحد حملۀ احتمالی ترکیه به شمال سوریه را آغاز یک فاجعۀ انسانی جدید دانست و اعلام کرد برای مدیریت عواقب این جنگ آماده می شود. اتحادیۀ اروپا نیز اعلام کرد با حملۀ نظامی ترکیه به خاک سوریه مخالف است و گزینۀ نظامی کمکی به حل بحران سوریه نخواهد کرد.

در همین حال، کردهای شمال سوریه در واکنش به این تحولات دست به تظاهرات زده و اعتراض خود را به تصمیم آمریکا اعلام کردند. گروهی از مردم شهرهای رقه، دیرک، قامیشلی و ... به سمت نوار مرزی حرکت کرده اند. مردم از آمریکایی ها می خواهند صحنه را برای حملۀ نظامی ترکیه آماده نکنند.

 

خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات

چراغ سبز کاخ سفید به عملیات ترکیه در شرق فرات؟

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا