انتشار:  سه‌شنبه 21 فروردین  ::  08:00   

تقسیمات اداری شهرستان دره شهر نیازمند تغییر است

سرویس ایلام- شهرستان دره شهر یکی از شهرستانهای مهم و تاریخی استان ایلام بوده که  در جنوب این استان و در حدفاصل بین استان ایلام و لرستان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، زمانی که در چهل و چند سال پیش استان ایلام تأسیس گردید این شهرستان یکی از چهار شهرستان اولیه ای بود که ساختار اداری استان ایلام را در آنزمان شکل می داد .

یکی از اهالی شهرستان دره شهر و از کارشناسان ارشد تاریخ استان ایلام در گفتگو با خبرگزاری کردپرس می گوید: شهرستان دره شهر که از سال 1353 در تقسیمات کشوری،عنوان شهرستان به آن تعلق گرفته است از 44  سال پیش تاکنون تقسیمات اداری آن ثابت مانده و تغیرات چندانی نداشته است.

همایون جمالی افزود: این شهرستان تقریبا از آن زمان تا بحال تغییرات تقسیمی زیادی داشته است و امروزه به نظر می رسد که نیازمند و مستعد برای ارتقای تقسیم شهری است.

تقسیم شدن شهرستان قدیمی دره شهر به سه شهرستان امروزی

وی افزود: دره شهر در ابتدا وسعت  شرقی-غربی شهری شهرستان دره شهر از بخش  امروزی سیوان و میشخاص در نزدیکی شهر ایلام تا  حوزه پاعلم  در مسیر دره شهر به خوزستان بوده است و وسعت شمالی-جنوبی آن نیز  از مله کوه تا بخش مورموری در شهرستان امروزی آبدانان بوده است.

این کارشناس ارشد تاریخ افزود: در چنین شرایطی به تدریج با وسعت یافتن مناطق اطراف از این پهنه وسیع و بر اساس تقسیمات کشوری جدید ابتدا شهرستان آبدانان از شهرستان دره شهر منتزع و سپس هم در چهار سال پیش شهرستان بدره هم از این شهرستان مستقل شد.

جمالی ادامه داد: امروزه این شهرستان با وسعتی کمتر نسبت به گذشته همچنان اهمیت خود را در استان ایلام حفظ کرده و امروزه  چه از نظر کشاورزی و چه از نظر گردشگری و صنعتی و قابلیتهای بیشتر یک قطب در استان ایلام به حساب می آید.

وی افزود: با این حال تقسیمات اداری این منطقه علی رغم پیشرفت های محسوس سالهای اخیر به همان تقسیم بندی اداری سال 1353 که شامل  بخش مرکزی و بخش ماژین است مانده و تغییری نکرده که امروزه به نظر می رسد نیازمند تغییر در این نوع ساختار باشد.

 اهمیت مبحث گردشگری در مباحث منطقه ای

وی در ادامه به اهمیت مباحث گردشگری در مباحث منطقه ای اشاره کرد و گفت: دره شهر از مهم ترین مناطق گردشگری در استان ایلام بوده که سالیانه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور به این استان می آیند.

این تاریخ شناس دره شهری افزود: در طول همین ایام نوروز امسال، پیام های بیشماری در مورد نواقص و مشکلات گردشگران در تنگه بهرام چوبین و یا گردشگران در امامزاده باباسیف الدین دریافت کردیم که همه حاکی از نیاز این شهرستان به تغییرات اداری و حوزه شهری جدید است.

وی تصریح کرد: قطعا بررسی و مرتفع نمودن چنین مشکلاتی در توان شورا و یا دهیاری نیست و لزوم اضافه شدن حوزه های شهری جدید در شهرستان دره شهر احساس می شود و  با توجه به پتانسیل و استعداد  بالای این شهرستان و بی الاخص منطقه فوق الذکر تأسیس حداقل یک بخشداری در این حوزه ضروری است.

جمالی در پایان گفت: بنا براین درخواست ما این است که  اقدامات لازم توسط مسئولین محترم شهرستان و استان و همچنین نماینده محترم این شهرستان در مجلس در خصوص  تأسیس یک ناحیه شهری و بخشداری با مرکزیت دهستان ارمو صورت گیرد.