انتشار:  پنج‌شنبه 23 فروردین  ::  11:53   

تحلیل گر بنیاد دفاع از دموکراسی ها:

ترکیه دیگر نمی تواند هیچ وقت از کارت کُردهای سوریه استفاده کند

سرویس جهان- رئول مارک گرچت می گوید ترکیه با اشغال عفرین خود را به عنوان دشمن شماره یک کُردها معرفی کرد و دیگر نمی تواند از کارت کردها علیه یکدیگر و یا بر علیه دیگران استفاده کند.

 

به گزارش کردپرس، رئول مارک گرچت، پژوهش گر مسائل خاورمیانه و عضو بنیاد دفاع از دموکراسی ها، در مقاله ای ترکیه را بزرگ ترین بازنده جنگ سوریه معرفی کرده است زیرا به گفته وی، ترکیه با اشغال عفرین باعث ایجاد تغییراتی در مسئله کردها شده است و دیگر نمی تواند از کردها علیه کردها استفاده کند.

گرچت در مقاله اش که در سایت اندیشکده هوور منتشر شده نوشت: آنکارا تاکنون بزرگترین بازنده جنگ سوریه بوده است. ترکیه با اشغال عفرین مسئله کردهای داخل کشور را پیچیده تر کرد و دیگر نمی تواند از کردهای سوریه علیه یکدیگر یا دیگران و یا حتی علیه دمشق استفاده کند.

وی معتقد است « اشغال عفرین» توسط ترکیه کردهای این کشور را رادیکال تر کرده و باعث شد که کردهای ترکیه و سوریه ترکیه را دشمن مشترک خود بپندارند و این مسئله باعث ایجاد تنفر مشترک از ترکیه می شود.

پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی ها در ادامه می نویسد اقدامات تهاجمی ترکیه در مناطق کردنشین سوریه باعث تشدید تنش این کشور با کردهای ترکیه شده و با توجه به این که مسئله کردها در ترکیه پتانسیل بی ثبات کردن جمهوری ترکیه از دیاربکر تا استانبول را دارد، آثار تنش ها بیشتر خواهد بود.

وی بر این باور است تهاجم ترکیه به کردهای سوریه می تواند زمینه همکاری دولت مرکزی با کردها را بر علیه آنکارا فراهم کند به صورتی که ممکن است بشار اسد و متحدان آن کردها را برای مقابله با ترک ها هم در داخل سوریه و هم داخل ترکیه تجهیز کنند.

کد خبرنگار: 40101