انتشار:  پنج‌شنبه 23 فروردین  ::  20:35   

مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه:

آمریکا باید برای ایجاد توافق میان دمشق و کُردها تلاش کند

سرویس جهان- دکتر جاشوا لاندیس معتقد است آمریکا باید تلاش کند دولت سوریه و کردهای این کشور بر سر خودمختاری محدود کردها و نیز حفظ حاکمیت و قلمرو سوریه به توافق برسند.

 

به گزارش کردپرس، دکتر جاشوا لاندیس، میر مرکز مطالعات خاورمیانه و استاد دانشگاه اوکلاهما می گوید آمریکا باید به کردها کمک کند تا با دولت مرکزی سوریه به تعامل دست یابند تا هم کردها و هم دولت سوریه به منافع مشترک دست یابند؛ کردها به خودمختاری و دولت سوریه حفظ حاکمیت و قلمرو این کشور.

وی در مقاله ای که در سایت خود منتشر کرده بر این باور است که ترکیه هم برای سوریه و هم برای کردهای آن تهدید محسوب می شود. کردها و دولت سوریه باید بتوانند از ثروت های این کشور بهره برداری کنند. هر دو به اسلام گراهای افراطی اعتماد ندارند و هیچ کدام به تنهایی نمی تواند اقدام به بازسازی کنند.

جاشوا لاندیس در ادامه می نویسد: کردهای سوریه به فروش محصولات خود و ایجاد حق ترانزیت نیاز دارند؛ دمشق هم به آب، برق و نفت نیاز دارد اما مدیریت تعامل میان حزب کردی ypg و دولت سوریه آسان نیست.

این استاد دانشگاه توصیه می کند آمریکا که نمی تواند برای سالها در سوریه بماند و از سوی دیگر ایجاد یک منطقه کاملا مستقل کردی که مستلزم داشتن ارتش قوی است، به دهها سال زمان و میلیاردها دلار نیاز دارد، می تواند به دمشق و کردها برای رسیدن به خواسته هایشان کمک کند و خود نیز خروجی آبرومندانه از سوریه داشته باشد.

کد خبرنگار:40101