انتشار:  جمعه 24 فروردین  ::  18:35   

گزارش واشنگتن تایمز؛

قامیشلی؛ نمونه موفق تقسیم قدرت و همزیستی مسالمت آمیز در سوریه

سرویس جهان- اگرچه اداره شهر قامیشلی در شمال سوریه میان کردها و دولت سوریه تقسیم شده است اما اعراب، کردها و آشوریان به صورتی مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند و برخلاف بسیاری از شهرهای سوریه، آرامش در آن حاکم بوده و داد و ستد ساکنان در فضایی بدون ترس از حملات نظامی صورت می گیرد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، شهر قامیشلی اگر چه میان نیروهای کرد سوریه و دولت مرکزی تقسیم شده و در برزخ سیاسی به سر می برد اما از نوعی استقلال سیاسی و دفاعی برخوردار بوده و به سبب آرامشی که در آن حاکم است به مرکز تجارت تبدیل شده است.

نیروهای کرد سوریه بر بخش مهمی از شهر قامیشلی حاکم هستند اما نیروهای دولتی سوریه نیز کنترل بخشی از شهر قامیشلی را در دست دارند. با این حال، ساکنان شهر آزادانه می توانند وارد مناطق تحت کنترل کردها و دولت سوریه شده و بر اساس گزارش واشنگتن تایمز، تقسیم اداره شهر خللی در زندگی مردم ایجاد نکرده است.

شهر قامیشلی در 180 کیلومتری شرق رود فرات در شمال سوریه، جایی که نیروهای ترکیه از ماه ژانویه با نیروهای کرد سوریه درگیر شده اند قرار دارد.

بهرام زردشت، رییس بخش سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه به واشنگتن تایمز گفته است ترکیه گاهی اوقات دست به گلوله باران نقاط مرزی می زند اما مردم در قامیشلی واهمه ای ندارند و به زندگی عادی مشغول هستند.

بر اساس این گزارش، نیروهای کرد و دولت سوریه در شهر قامیشلی که به صورت مشترک شهر را اداره می کنند بیشتر از این که نگران وضعیت سیاسی قامیشلی باشند نگران بالا و پایین رفتن ارزش پول سوریه و در نتیجه تاثیر آن بر وضعیت تجار، بازرگانان و مردم هستند.

واشنگتن تایمز می نویسد مردم قامیشلی با بمباران شهرهای سوریه از سوی آمریکا به بهانه استفاده احتمالی نیروهای دولتی از مواد شیمیایی علیه مخالفان مخالف هستند. آنها از استقلال سیاسی، دسترسی به کالاهای ترکیه و عراق و نیز مشتریان خود در سوریه راضی و خوشنود هستند.

وضعیت خاص قامیشلی و وجود زندگی مسالمت آمیز تشکل های مختلف با وجود حضور نیروهای کرد و دولت سوریه در این شهر، توجه خارجیان را جلب کرده است به طوری که هیئتی پارلمانی از حزب کارگر انگلیس هفته گذشته وارد قامیشلی شد و حمایت خود را از وضعیت مطلوب آنجا اعلام کرد.

این هیئت از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته اند از مردم قامیشلی و شمال سوریه حمایت کنند.

سلیمان حمی خلیل، نایب رییس اداره شهر قامیشلی می گوید وضعیت مطلوب شهر قامیشلی مرهون پروژه سیاسی برای ایجاد منطقه فدرال در شمال سوریه است. ما می خواهیم از طریق سیستم پارلمانی و فدرالی مشکلات و بحران سوریه حل شود. مردم قامیشلی در مقایسه با سایر نقاط در سوریه از سطح زندگی بهتری برخوردار بوده و از امنیت نسبی برخوردار هستند.

پیر گاوری اسقف مسیحی شهر قامیشلی نیز با اشاره به زندگی مسالمت آمیز پیروان مذاهب و تشکل های مختلف در این شهر می گوید ما مانند بردار در کنار هم زندگی می کنیم. پیام من به جوامع بین المللی که از جنگ حمایت می کنند این است که بهتر است به جای حمایت از جنگ، پشتیبانی از صلح را انتخاب کنند.

کد خبرنگار: 40101