انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  08:23

برگزاری جشنواره داستان کردی و بومی محلی برای نخستین بار در ایلام

سرویس ایلام- معاون امورفرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام از برگزاری نخستین جشنواره داستان کردی و بومی محلی در این استان با عنوان جشنواره داستانی رازان خبر داد.

یونس قیطانی در گفتگو با خبرگزاری کردپرس بیان کرد: این جشنواره با همکاری انجمن شعر و ادب ایلام ، اداره کل فرهنگ و ارشا  اسلامی استان ایلام و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در اواخر خردادماه برگزار می شود.

وی افزود: فراخوان این جشنواره دیماه گذشته صادر شده و مهلت ارسال آثار نیز تا اواخر اردیبهشت مان تمدید شده است و تلاش می شود اختتامیه این جشنواره نیز در اواخر خردادماه امسال برگزار شود.

معاون امورفرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با بیان اینکه جشنواره ای با موضوع ادبیات داستانی کردی و بومی محلی برای نخستین بار است که در این استان برگزار می شود گفت: نخستین دوره این جشنواره فعلا استانی بوده اما برای دوره های آینده تلاش می شود به صورت منطقه ای و یا کشوری برگزار شود.

ارسال اثر به جشنواره به صورت فایل صوتی و یا نوشتاری

قیطانی یکی از مهمترین ویژگی های این جشنواره را ارسال اثر به روشهای هرچه آسانتر عنوان کرد و گفت: به این خاطر ارسال اثر به جشنواره علاوه بر شکل مکتوب و نوشتاری،به صورت فایل صوتی نیز پذیرفته می شود.

معاون امورفرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام همچنین رعایت رسم الخط کوردی را برای ارسال آثار مکتوب به این جشنواره الزامی  دانسته و گفت: افرادی که به رسم الخط  کوردی مسلط نیستند میتوانند آثار خود را به صورت فایل صوتی به دبیرخانه جشنواره  ارسال کنند. همچنین هر یک از شرکت کنندگان در جشنواره میتوانند حداکثر ۳ اثر به دبیرخانه ارسال کنند.

قیطانی با عنوان اینکه ارسال اثر به جشنواره داستانی رازان برای تمام گروههای سنی مجاز است گفت: داستانهای ارسالی  می بایست در قالب داستان کوتاه و کمتر از  5000کلمه  بوده و آثار مکتوب شرکت کنندگان  نیز باید بصورت تایپ شده در قالب فایل Word و تنها از طریق ایمیل جشنواره (Festivalrazan@yahoo.com ) برای دبیرخانه ارسال شود.

وی در پایان گفت: جشنواره  داستان رازان در راستای صیانت از فرهنگ بومی محلی که جزو تکالیف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است برگزار می شود.