انتشار:  شنبه 25 فروردین  ::  08:22

شمارش معکوس برای آغاز مهمترین جشنواره موسیقی غرب کشور در دره شهر

سرویس ایلام- مهمترین رویداد فرهنگی استان ایلام در ابتدای امسال، تا کمتر از یک هفته دیگر و در روزهای آخر اردیبهشت ماه در شهر تاریخی و هنرپرور شهرستان دره شهر استان ایلام برگزار می شود.

جشنواره موسیقی«سورناوا» گفته می شود مهمترین جشنواره موسیقی غرب کشور بوده که امسال برای نخستین بار قرار است شهرستان دره شهر میزبانی این جشنواره موسیقی مهم را عهده دار شود. شهرستان دره شهر در سالهای گذشته نیز میزبانی جشنواره های فرهنگی دیگر از جمله جشنواره عکس اقوام ایرانی را عهده دار بوده است و توانایی هنرمندان و مدیران این شهرستان در این زمینه محک خورده است.

دبیر اجرایی این جشنواره موسیقی در همین ارتباط در گفتگو با خبرگزاری کردپرس گفت: حدود دو سال است که با وجود مشغولی های زیاد کاری و هنری به دنبال اخذ مجوز این جشنواره و تمهیدات برگزاری آن با توجه به پتانسیل هایی که شهرستان دره شهر در زمینه تاریخ،هنر و موسیقی دارد بوده ام و اکنون خوشحالم که دارد به سرانجام می رسد.

همبستگی بین اقوام ایرانی مهمترین هدف برگزاری جشنواره موسیقی سورناوا

منوچهر تتری با اشاره به اینکه هنرمندان شناخته شده ای از  استانهای مختلف کشور در این جشنواره حضور خواهند داشت گفت: نزدیکی بین اقوام ایرانی و همبستگی بین آنان که از ضروریات امروز کشورمان است از جمله مهمترین اهداف برگزاری فستیوال سورناوا خواهد بود.

وی افزود: برای برگزاری این جشنواره با همکاری دوستان دیگر همه تلاش خود را بکار گرفته ام و ابتدا پس از ارایه مدارک و مستندات لازم در اوایل آذرماه ۹۶ موافقت و مجوز نهایی برگزاری جشنواره از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شد و سپس مرحله اجرایی آن را نیز در استان ایلام دنبال کردم .

دبیر اجرایی جشنواره سورناوا با بیان اینکه «سورناوا» نخستین جشنواره ملی موسیقی اقوام ایرانی در نای سرنا است تصریح کرد: پس از فراخوان این جشنواره  بیش از ۲۵۰ اثر از هنرمندان ۲۰ استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

حضور هنرمندان  برجسته 20 استان کشور در جشنواره سورناوا

تتری با عنوان اینکه جشنواره در دو موضوع موسیقی و مقاله برگزار می شود افزود: اختتامیه این جشنواره موسیقی در روزهای 26 تا 28 فروردین ماه امسال  در شهر تاریخی دره شهر(سیمره کهن) برگزار می شود و در اختتامیه این جشنواره هیآت داوران جشنواره پس از بررسی هایی که در زمینه آثار رسیده به جشنواره انجام داده اند تعدا ۶ مقاله و ۳۰ اثر را شایسته حضور در جشنواره ارزیابی کرده اند.

 وی افزود: بر این اساس در نهایت ۴۵ هنرمند از استانهای ایلام، لرستان، کردستان، خوزستان، فارس، قزوین، اصفهان، مازندران ، خراسان، سیستان و بلوچستان ، کرمان وهمدان و ند استان دیگر در جشنواره به اجرای برنامه خواهند پرداخت و سرانجام نیز از برگزیدان هر بخش تجلیل می شود.

دبیر اجرایی جشنواره سورناوا تصریح کرد: هیئت داوران این جشنواره اساتیدی برجسته ای چون دکتر احمد صدری،

استاد صادق چراغی ، استاد بهمن کاظمی، استاد احسان عبدی پور،استاد دامون ششبلوکی و منوچهر تتری خواهند بود که سابقه مهمی در زمینه برگزاری جشنواره های هنری دارند.

جشنواره موسیقی سورناوا بین المللی می شود

تتری به مهمانان جشنواره اشاره کرد و گفت: علاوه بر هیئت داوران ،اساتید برجسته دیگری نیز همچون دکتر پروین بهمنی چهره ی ماندگار هنری ایران، استاد محمدرضا درویشی، استاد پروین بهمنی قشقایی و استاد حسین فرجی از مهمانان ویژه این جشنواره خواهند بود.

همچنین در این جشنواره از اساتید پیشکسوتی چون استاد علیدوست فلاحتی، استاد همتعلی رضایی و استاد مرادعلی نجات پور

 که در استان ایلام سابقه ارزنده ای در زمینه موسیقی دارند تجلیل خواهد شد.

وی در پایان با عنوان اینکه امسال نخستین تجربه برگزاری چنین جشنواره ای در زمینه موسیقی در استان ایلام  را داریم افزود: تلاش می کنیم سال آینده جشنواره  موسیقی« سرناوا » در سطح بین المللی برگزار شود که امیدواریم  با همکاری مسئولان استانی نین امر مهمی محقق شود.

گزارش و گفتگو: حشمت اله کرمی نژاد