انتشار:  شنبه 25 فروردین  ::  19:26

تحلیل مقامات کشورها و تحلیلگران درباره حمله آمریکا به سوریه

سرویس جهان- برخی مقامات و تحلیلگران معتقدند آمریکا تعمدا دست به حملات محدود به سوریه زده است و هدف این کشور تضعیف دولت مرکزی سوریه نیست و منجر به تغییر در توازن قوا نمی شود.

 

به گزارش کردپرس، ایالات متحده آمریکا که از چند روز پیش به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی نسبت به انجام حملات هوایی علیه سوریه هشدار داده بود توانست فرانسه و انگلیس را با خودهمراه کرده و بامداد امروز بیش از 100 موشک به سمت مواضع نظامی سوریه پرتاب کرد. واکنشها متفاوت بود. حتی برخی از مقامات آمریکا از جمله نمایندگان حزب دموکرات و نامزدهای پیشین ریاست جمهوری آمریکا مانند برنی سندرز، این حملات را غیرقانونی دانسته و تاکید کرده اند که صدور مجوز حمله نظامی باید از طریق مجلس نمایندگان آمریکا باشد نه شخص رییس جمهور. به هر حال، تحلیل گران آمریکایی گمان دارند رویه مذکور تغییر کند و مجلس نمایندگان آمریکا بتواند در آینده اختیار این نوع امور را از رییس جمهور بگیرد.

 البته در داخل آمریکا و اروپا حمایت های زیادی از حمله دیشب به سوریه صورت گرفته است. اما همراهی ترکیه با حملات آمریکا که متحد نزدیک کنونی روسیه محسوب می شود داد برخی مقامات این کشور را در آورد. کوساشف، رییس کمیته روابط خارجی سنای روسیه گفته است حمایت ترکیه از حملات آمریکا به سوریه اشتباه است. شاید ترکیه مشکلات شخصی با دمشق داشته باشد اما این حملات بر روند صلح سیاسی در سوریه شامل آنکارا و ژنو که ترکیه مهمی در آن دارد تاثیر منفی می گذارد.

تیمور اخمتوف تحلیلگر مسائل خاورمیانه و کردها در صفحه توییتر خود به نقل از کوالف، رییس پیشین سرویس امنیت فدرال روسیه نوشت:  آمریکا با مطلع کردن روسیه از طریق کانال های نزدیک می خواست تلفات حملات هوایی خود و دوستانش را در سوریه به حداقل برساند. ظاهرا آمریکا و متحدان آن مخالف دادن اطلاعات از طرف روسیه به بشار اسد نبودند زیرا تخلیه نیروها از مواضع نظامی سوریه از هفته پیش آغاز شده بود.

ریچارد هاس پژوهشگر ارشد شورای روابط خارجی، حمله آمریکا و متحدان آن را به سوریه محدود عنوان کرد و به نیویورک تایمز گفت: بر اساس این حملات در استراتژی آمریکا در سوریه تغییری ایجاد نمی شود؛ برای مثال، آمریکا برای تضعیف دولت سوریه تلاش نکرد. البته مسئله ادامه حضور آمریکا در سوریه هنوز روشن نیست.

آرون لوند، دیگر تحلیلگر مسائل خاورمیانه نیز در صفحه توییتر خود نوشت: حمله آمریکا به سوریه واکنشی محدود به حمله شیمیایی و چنگ و دندان نشان دادن بود و به منظور ایجاد تغییر در موازنه قوا صورت نگرفته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هم که در طول هفته گذشته با آب و تاب در باره حمله به سوریه سخن می گفت، در آخرین توییتر خود نوشت:« ماموریت تمام شد».

رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه نیز معتقد است حملات آمریکا به سوریه باعث شد که بشار اسد به آمریکا توجه کند و به قول رابرت فورد استفاده از سلاح شیمیایی را متوقف کند.

وی نیز معتقد است حملات آمریکا به سوریه باعث ایجاد تغییر قدرت در سوریه نخواهد شد و توانایی نظامی اسد را تضعیف نمی کند.

کد خبرنگار: 40101