انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  09:38   

انتقاد دیده بان حقوق بشر از ضرب و شتم و بازداشت معترضان و خبرنگاران در اقلیم کردستان

سرویس جهان- دیده بان حقوق بشر در گزارشی، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق را به ضرب و شتم معترضان و بازداشت غیرقانونی خبرنگاران متهم کرده است.

 

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان عراق چند ماه گذشته به دلیل اقدام دولت به کاهش شدید حقوق ماهانه کارمندان بویژه معلمان، شاهد اعتراضات گسترده ای بود. این اعتراضات از استان سلیمانیه آغاز شد اما بعدا استان های اربیل و دهوک را نیز در بر گرفت.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر کرد از بازداشت 84 معترض از سوی نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در ماه مارس 2018 خبر داده است. بر اساس این گزارش، معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند تا انتقادهای فزاینده از دولت اقلیم کردستان کاهش یابد.

دیده بان حقوق بشر در این گزارش اشاره کرده است که نیروهای امنیتی با توسل به زور از بازداشت شدگان خواسته اند رمز عبور تلفن همراه خود و صفحه فیس بوکشان را در اختیار آنها قرار دهند. 12 نفر از معترضان به دیده بان حقوق بشر گفته اند مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در جریان اعتراضات اربیل، دهوک و دیگر شهرستان های این استان ها قرار گرفته اند.

لاما فاکح معاون خاورمیانه رییس دیده بان حقوق بشر گفته است نیروهای امنیتی اقلیم کردستان از توسل به زور برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز استفاده کره اند.

دیندار زیباری هماهنگ کننده توصیه های بین المللی دولت اقلیم کردستان عراق می گوید معترضان با تحریک برخی احزاب سیاسی اعتراضات را به سمت خشونت سوق داده اند و مجوز قانونی برای برگزاری اعتراضات نداشته اند.

برخی خبرنگاران به دیده بان حقوق بشر گفته اند نه تنها مورد بازداشت و ضرب و شتم قرار گرفته اند بلکه نیروهای امنیتی آنها مجبور کرده اند تعهدنامه امضا کنند و از پوشش خبری اعتراضات خودداری کنند.

کد خبرنگار: 40101