انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  10:42

نزاع کُردی – کُردی بر سر منصب ریاست جمهوری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- روزنامه « العربی الجدید» در گزارش  کوتاهی  به وجود نزاع کُردی – کُردی بر سر منصب ریاست جمهوری عراق اشاره کرده  و می نویسد : اکثر احزاب کردستانی در خصوص ابقای این منصب در دست اتحادیه میهنی کردستان اتفاق نظر ندارند.

به گزارش کردپرس  روزنامه « العربی الجدید» در گزارش خود  می افزاید: با آغاز تبلیغات انتخابات پارلمانی پیش رو در عراق، کشمکش بین احزاب سیاسی کردستانی برای تصدی  پست های حاکمیتی  به ویژه کرسی ریاست جمهوری عراق که احزاب عراقی در گذشته آن را  به  احزاب کردستانی واگذار کرده اند،  گسترش یافته است.

این روزنامه در گزارش خود به نقل از یک مسئول سیاسی نزدیک به جنبش تغییر(گوران) می نویسد: احزاب اقلیم کردستان  قصد دارند در انتخابات پارلمانی آینده عراق به طور انفرادی مشارکت کند تا هریک از آن ها به مناصبی حاکمیتی  براساس تعداد کرسی هایشان دست یابند، اما احزابی همچون جنبش تغییر و نسل نو  با روند تقسیم پست ها در عراق بین این احزاب  کردستانی همانند گذشته، مخالفند.

این مسئول که به نام وی اشاره نشده، افزود: تاکنون  همچون سال های گذشته تصدی منصب ریاست جمهوری عراق در دست اتحادیه میهنی کردستان  است، اما در خصوص تصدی  دیگر پست های حاکمیتی هیچ گونه توافقی بین احزاب کردستانی صورت نگرفته است.

این مسئول با یادآوری اینکه احزاب کردستانی در انتخابات سال 2014 در یک ائتلاف در انتخابات پارلمانی عراق مشارکت کرده و توزیع مناصب بین آن ها مشکلی نداشته، افزود: این احزاب در انتخابات پیش رو قصد دارند به طور انفرادی مشارکت کنند، لذا آن ها با روند تقسیم مناصب بین احزاب مخالفت خواهند کرد و همین مسئله به نزاعی گسترده بین آن ها منجر خواهد شد.

لازم به ذکر است که تبلیغات انتخابات پارلمانی در عراق روزگذشته (شنبه) رسما" در عراق و امروز در اقلیم کردستان آغاز شده است.

کد خبرنگار : 20103