انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  12:07

سفیر سابق آمریکا در ترکیه پیشنهاد کرد؛

استفاده از الگوی حمایت آمریکا از کردهای عراق برای حل مسئله کردهای سوریه

سرویس جهان- جیمز جفری می گوید آمریکا در مسئله مبارزه با داعش در سوریه باید از استراتژی خود در سال های 1991-2003 در شمال عراق استفاده کند و با بیرون بردن نیروهای خود و حمایت هوایی از کردها هم ترکیه را راضی نگاه دارد و هم از طریق نیروهای کرد سوریه مبارزه با داعش را ادامه داده و به تثبیت امنیت مناطق بازپس گرفته شده از داعش اقدام کند.

 

به گزارش کردپرس، روابط میان آنکارا و آمریکا بر سر حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه در مبارزه با داعش، تا مرحله برخورد نظامی پیش رفته است. برخی مقامات سابق آمریکا استراتژی کنونی آمریکا در شمال سوریه را که بر حمایت هوایی و زمینی از کردها استوار است، دارای نقصان می دانند چرا که این سیاست باعث ایجاد تنش میان آمریکا و ترکیه متحد عضو ناتوی آن شده است.

جیمز جفری، سفیر سابق آمریکا در ترکیه در یادداشتی سیاست کنونی آمریکا در شمال سوریه را غیرمنسجم دانسته و بر لزوم اصلاح آن تاکید کرده است.

وی در یادداشت خود که در سایت Cipher منتشر شده پیشنهاد کرده است حمایت آمریکا از کردهای سوریه با استفاده از الگوی حمایت این کشور از کردهای عراق در فاصله سال های 1991 تا 2003 بر علیه صدام و القاعده صورت بگیرد که در آن، آمریکا کمترین نیروها را در منطقه مستقر کرد و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق با حمایت هوایی آمریکا به مقابله با نیروهای افراطی اسلامی و صدام حسین پرداخته و در این مبارزه به موفقیت دست یافتند.

جیمز جفری با اشاره به این که استفاده از چنین الگویی می تواند رضایت ترکیه را نیز جلب کند، یادآوری کرد که ترکیه در آن زمان با استراتژی آمریکا در حمایت از کردهای عراق مخالفت نکرد و حتی بعدا به ایجاد روابط نزدیک میان اربیل و آنکارا منجر شد. ترکیه از استراتژی فوق استقبال کرد زیرا عدم حضور جدی نیروهای آمریکایی در اقلیم کردستان خطر ایجاد کشور مستقل کردی را برطرف می کرد و در پیش گرفتن چنین رویکردی پیرامون مسئله ترکیه و کردها در سوریه امکان پذیر است.

کد خبرنگار: 40101