انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  13:24   

اعتصاب بازار بانه را فراگرفت

بازاریان بانه سفره خالی پهن کردند/ بسته شدن گذرگاه های موقت مرزی زندگی مردم را فلج کرده است

سرویس کردستان- بازاریان بانه همزمان با اعتصاب دیگر شهرهای کردستان در اعتراض به بسته شدن معابر موقت مرزی و افزایش بیکاری اعتصاب کردند.

به گزارش خبرنگار کرد پرس روز یکشنبه بازاریان بانه در اعتراض به بسته شدن معابر موقت مرزی افزایش بیکاری و اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی اعتصاب کردند و با نشانه اعتراض جلو پاساژها و وسط خیابان سفره خالی انداختند.

در این اعتراض خودجوش مردمی بازاریان با آرامش تجمع کردند و نیروی انتظامی مردم را به آرامش و حفظ امنیت دعوت کرد این اعتراض مردمی بدون هیچگونه تنش و درگیری ادامه دارد.

طبق اظهارات بازاریان از فردا همه بازار بانه اعتصاب می کند در ابتدای صبح امروز بیش از 50 درصد بازاریان مغازه های خود را تعطیل کردند که با ادامه اعتصاب با هما هنگی تمام بخش تجاری بانه تعطیل شد و در خیابان و جلو پاساژها تجمع کردند.

طرح ساماندهی مبادلات مرزی مرداد ماه سال 96 تصویب شد و به دنبال اجرای این طرح معابر موقت مرزی به دستور دولت مرکزی عراق بسته شد با اجرای طرح مبادلات مرزی فعالین اقتصادی می توانند کالاهای را که در ایران نمایندگی ندارند و یا مشابه داخلی آنها تولید نمی شود وارد کنند این طرح با سفر مدیر کل دفتر گمرک ایران در بازارچه سیرانبند بانه افتتاح شد اما تاکنون هیچکدام از فعالین اقتصادی بانه برای واردات از این طریق اقدام نکردند

شهرستان دو معابر موقت مرزی هنگه ژاله و گله سوره و بازارچه سیرانبند بانه را  دارد در بازارچه سیرانبند بانه تاکنون صادرات انجام شده در برنامه طرح ساماندهی مبادلات مرزی کالا از بنادر گمرک می شود و از بازارچه سیرانبند بانه وارد می شود.