انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  13:27   

در مراسم افتتاحیه چهل و هفتمین جشنواره بین المللی رشد در سنندج مطرح شد

یادگیری از طریق آموزش های بصری باید مورد توجه قرار بگیرد/ ارسال 1257 اثر به جشنواره فیلم فجر

سرویس کردستان- جشنواره بین المللی فیلم رشد همزمان با 20 استان کشور در استان کردستان هم آغاز به کار کرد و برنامه های مختلف مرتبط با این آیین در 6 شهرستان استان از 26 فرودین تا  یکم اردیبهشت سال جاری اجرا می شود.

به گزارش کرد پرس،  مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در آیین آغاز به کار این جشنواره در سینما بهمن سنندج با بیان اینکه مهم ترین هدف اکران جشنواره فیلم رشد این است که بتوانیم دانش اموزان را از لحاظ تربیتی و اموزشی و تعمق ببخشیدن به این کار دعوت کنیم و از لحاظ رفتاری بتوانیم یک تغییر رفتار را در دانش آموزان ایجاد کینم، گفت:  در سند تحول بنیادین به اهمیت تعلیم و تربیت اشاره شده و این سند به پایداری و درونی شدن آموزش و تعلیم و تربیت تاکید می کند.

رشید قربانی  با اشاره به اینکه  یادگیری بسیاری از تجارب زندگی از طریق یک فیلم چند ساعته در دهه های اخیر به اثبات رسیده و تجربه شده است، گفت: این  مهم دلیلی بر اهمیت آموزش های بصری است.

قربانی یادآور شد: ۴۵ درصد مدارس هوشمندسازی شده‌اند و این طرح دیداری و شنیداری در مدارس استان اجرا می شود و  ما باید ارزش اموزش و تربیت را به شکل کاربردی یاد بدهیم و با ابزار هایی که به یادگیری ان ها کمک میکند استفاده کنیم

وی پایداری آموزش در مدارس را منوط به یادگیری بصری و تصویری عنوان کرد و گفت: تعلیم و تربیت تنها از طریق خواندن و نوشتن میسر نیست جز رسانه دیداری

وی گفت: هر روشی که به دنبال آموزش پایدار باشد روشی موفق است و جشنواره فیلم رشد این مهم را به دنبال دارد و سند تحول بنیادین نیز بر تغییر رفتار دانش‌آموزان اثرگذار است.

ارسال 1257 اثر به جشنواره بین‌المللی فیلم رشد

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم رشد هم در این مراسم  گفت: یک ‌هزار و 257 اثر به جشنواره بین‌المللی فیلم رشد ارسال شد،  گفت:  از یک‌ هزار و 257 اثر ارسالی به جشنواره فیلم رشد یک‌هزار و 16 اثر داخلی و 241 اثر خارجی هستند.

وی با اشاره به اینکه شعار این جشنواره دانش در آیینه تصویر است که از تکنولوژی‌های نوین آموزشی بهره ببریم، افزود: فیلم‌های داوری شده شامل 261 اثر هستند که از 71 کشور منتخب از میان سی و هفت کشور برگزیده شده‌اند.

وی با بیان اینکه قریب به 60 فیلم علمی، آموزشی و تربیتی  در استان کردستان به مرحله نمایش در می‌آید، بیان کرد: بیش از ۷۴ درصد یادگیری از طریق تصویر اتفاق می‌افتد و این پایداری مفاهیم در زبان تصویر چیزی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن عبور کرد.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم رشد گفت: دنبال خلق فضایی برای دانش‌آموزان، کادر آموزشی، خانواده‌ها و دانشجوها هستیم تا از ظرفیت این فیلم‌ها استفاده کنند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه ۲۰ استان تاکنون این جشنواره را میزبانی کرده‌اند، بیان کرد: همزمان با کردستان پنج استان دیگر افتتاحیه این جشنواره را دارند.

وی  با بیان اینکه  این فیلم‌ها نقاط مشترکی دارند و باید به کودکان و نوجوانان ارزش آموزش و ارزش تربیت را به شیوه کاربردی بیاموزیم و آن ها از این کار بهرمند شوند، گفت: مدیران و معلمان ما را به نواوری و خلاقیت دغوت کینم این جشنواره منجر به خوب دیدن، خوب شنیدن و ترغیب به آموزش و یادگیری آنها می شود.