انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  15:02   

آغازمرحله دوم رهاسازی آب از چهار سد به سمت دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی-مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از آغاز مرحله دوم رهاسازی آب از مخزن سدهای مهاباد، شهرچای، شهیدکاظمی بوکان و ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه در سال آبی 97-1396 خبر داد. 

 

به گزارش کردپرس کیومرث دانشجو امروز یک شنبه (26 فروردین ماه) در گفت و گو با روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در راستای تامین بخشی از نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه و پیرو ابلاغیه شرکت مدیریت منابع آب ایران، عملیات رهاسازی آب از سدهای مهاباد با دبی 20 مترمکعب بر ثانیه، شهرچای با دبی 16 مترمکعب بر ثانیه ، شهیدکاظمی بوکان با دبی 70 مترمکعب بر ثانیه و ساروق تکاب با دبی 10 مترمکعب بر ثانیه، از 23 فروردین ماه آغاز گردیده است.

وی با اعلام این خبر گفت: در این مرحله میزان حجم رهاسازی از سد مهاباد 12 میلیون متر مکعب ، از سد شهرچای 15 میلیون متر مکعب ، از سد کاظمی بوکان 25 میلیون متر و از سد ساروق تکاب به میزان10 میلیون متر مکعب پیش‌بینی شده است.

دانشجو افزود: با تکمیل این حجم از رهاسازی از سدهای فوق مجموع آب رها شده از سدهای استان آذربایجان‌غربی، در این مرحله  بالغ بر 62 میلیون متر مکعب خواهد بود.

 وی همچنین یادآور شد: با توجه به اینکه مناطق پایین‌دست این سدها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت ، لازم است مردم محلی و مسافران در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های مربوطه و هرگونه برداشت غیرمجاز آب خودداری نمایند .