سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 27 فروردین  ::  07:45

گزارش کردپرس از نخستین روز برگزاری جشنواره موسیقی سورناوا در شهرستان دره شهر:

طنین نواهای سورنا در دیار تاریخی دره شهر/ تقویت فرهنگهای اصیل بومی مهم ترین دستاورد جشنواره های محلی است

سرویس ایلام- نخستین جشنواره موسیقی سورناوا با حضور هنرمندانی از حدود 20 استان کشور با حضور مقامات استانی و محلی در محل تالار مهرگان شهرستان دره شهر فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس این آیین با نواختن ساز و دوهل محلی توسط یکی از گروههای هنری شهرستان دره شهر آغاز و سپس فرماندار دره شهر با حضور در جایگاه ضمن خیرمقدم گویی به  حاضرین ،برگزاری جشنواره موسیقی سورناوا را فرصتی بسیار مغتنم برای تقویت فرهنگها و همبستگی بین اقوام عنوان کرد.

شفیع زاده با بیان اینکه اصحاب هنر و فرهنگ در چنین رویدادهایی فرصت بسیار مغتنمی را برای هم اندیشی کسب می کنند  افزود: تقویت فرهنگ اصیل بومی و محلی ، تعالی روح و روان  و بروز خلاقیتهای هنری  از مهمترین دستاوردهای این جشنواره های محلی و این موسیقی  است.

وی  با بیان اینکه موسيقي هنر زبان دل و روح بشر و عالي ترين تجلي قريحه انساني است تصریح کرد: موسيقي مظهري است عالي تر از هر علم و فلسفه اي  چرا که زبان هنر زبان ماندگاري است و با زبان هنر مي توان آثار بي بديلي خلق كرد و در حوزه هاي مختلف فرهنگي وهنري با مردم ارتباط برقرار كرد.

پیشینه غنی شهرستان دره شهر  در زمینه هنرهای گوناگون

وب با عنوان اینکه شهرستان دره شهر پیشینه بسیار ارزشمندی در زمینه هنرهای گونان دارد تصریح کرد: هنر موسیقی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین هنرها در میان مردم این شهرستان است.

فرماندار دره شهر ادامه داد: شهرستان دره شهر با توجه به تاریخ،تمدن و پیشینه کهنی که دارد داراي بيش از 400 اثر طبيعي، تاريخي و باستاني است که ثبت بیش از  145 اثر تاریخی و ملی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور نشان از چنین پیشینه درخشانی دارد.

 شفیع زاده افزود: دره شهر داراي فرهنگ اصيل بومي، مردمي سختكوش و پتانسيل هاي خاص فرهنگي همانند آداب و رسوم ويژه، بازيهاي بومي و محلي، موسيقي سنتي و ديگر جاذبه هاي گردشگري بوده که بسیاری از مردم کشورمان با اینگونه هنرها و رسومات این دیار آشنایی دارند.

وی با عنوان اینکه برگزاري جشنواره موسیقی سورناوا فرصت بسيار مناسبي براي معرفي فرهنگ و ساير پتانسيل هاي شهرستان دره شهر است گفت: اميدوارم اثرات مثبت و سازنده اين جشنواره در آينده نزديك به ويژه براي اصحاب فرهنگ و هنر این استان آشکار شود.

استان ایلام جایگاه پیشین خود را در زمینه موسیقی و شادیانه های اقوام ایرانی بازیافته است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام از دیگر سخنرانان این جشنواره بود که سخنان خود را با شعری از حافظ شیرازی اینگونه آغاز کرد:

مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد

نقش هر نغمه که زد راه به جایی دارد

عالم از نغمه عشاق مبادا خالی

که خوش آهنگ و فرحبخش هوایی دارد

    عمران خودآموز با اشاره به تاریخ و پیشینه ای که استان ایلام در زمینه موسیقی محلی دارد افزود: بسیار خوشحالم که استان ایلام جایگاه پیشین خود را در زمینه موسیقی و توجه به شادیانه های اقوام ایرانی بازیافته و افتخار میزبانی نخستین جشنواره ملی سورناوا را از آن خود کرده است.

وی با بیان اینکه دستاورد هنر موسیقی شادمانی و نشاط است افزود: بی گمان جشنواره سورناوا هدفی جز شادی، نشاط، اتحاد و بازگشت به اصالت فرهنگی اقوام ایرانی دنبال نمی کند و چه زیباست که استان چهار فصل ایلام ،با تنوع قومی و فرهنگی بر روی هنرمندان و هنرنوازان جای جای ایران زمین، آغوش مهر گشوده است و آوای رسای وحدت و همدلی را از درازنای تاریخ در نای سرنا به گوش معاصران و آیندگان رسانده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  افزود: برگزاری باشکوه جشنواره موسیقی سورناوا و تداوم آن در سطح ملی و بین المللی فرصتی مغتنم است تا فرهنگ اصیل ملی و خرده فرهنگ های محلی ثبت و ضبط و احیا شوند و آیندگان نیز میراث دار هنر ریشه دار پیشینیان خود باشند.

وی در پایان از بانیان و برگزار کنندگان این رویداد هنری خصوصاً معاونت امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن موسیقی ایران و شعبه ایلام، کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان دره شهر و دبیران و داوران فرهیخته این جشنواره تقدیر کرد.

حضور 50 هنرمند از 20 استان کشور در جشنواره موسیقی سورناوا

دبیر اجرایی نخستین جشنواره موسیقی سورناوا نیز با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: پس از فراخوان جشنواره تعداد ۲۶۴ اثر توسط هنرمندان ۲۰ استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

منوچهر تتری افزود: از میان صاحبان این آثار تعداد ۵۰ هنرمند از ۱۶ استان برای حضور در جشنواره انتخاب و از آنان برای حضور در جشنواره دعوت به عمل آمده است.

وی افزود: علاوه بر برنامه های امروز این جشنواره ،فردا و در دومین روز برگزاری، جشنواره با اجرای موسیقی استانهای مختلف کشور  و با حضور استادان و ‌هنرمندان برجسته کشور با برنامه های متنوعی ادامه خواهد داشت.

تتری تصریح کرد: آیین اختتامیه و مراسم اهدا جوایز به برگزیدگان نیز با حضور مردم ، مسولان و میهمانان به همراه اجرای موسیقی پیشکسوتان و استادان برجسته کشور عصر روز  در تاریخ ۲۸ فروردین در تالار مهرگان برگزار می شود که در این روز تقدیر از پیشکسوتان موسیقی سنتی و مقامی استان پایان بخش برنامه های نخستین جشنواره ملی موسیقی"سورناوا" به میزبانی استان ایلام خواهد بود.