انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین  ::  21:33   

مهمترین تحولات روز یکشنبه 26/1/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز یکشنبه 26 فروردین 1397 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • تماس تلفنی اردوغان و پوتین با محوریت حمله نیروهای ائتلاف به سوریه

بر اساس اطلاعات به دست آمده از نهاد ریاست جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ارزیابی و گفتگو حول محور حملات روز گذشته سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه پرداختند.

  • معاون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: دفاعیه دمیرتاش در دادگاه یکی از مهمترین دفاعیه های تاریخ سیاسی ترکیه خواهد بود

تکین بینگول، معاون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و مسئول حقوق بشر این حزب در ارزیابی خود از دفاعیه دمیرتاش در برابر اتهامات وارد شده به وی گفت: به نظر من در تاریخ سیاسی ترکیه یکی از مهمترین دفاعیه ها همین دفاعیه دمیرتاش خواهد بود. مانند دفاعیه "دنیز"ها در دادگاه.

  • رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: در استفاده دولت مرکزی سوریه از سلاح شیمیایی تردید وجود دارد/ قدرت های جهانی از منطقه خارج شوند

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حملات دول غربی به سوریه عنوان کرد در استفاده دولت مرکزی سوریه از سلاح شیمیایی تردید وجود دارد و از  قدرت های جهانی خواست از منطقه خارج شوند.

  • معاون حزب دموکراتیک خلق ها: شلیک موشک "تام هاوک" در برابر سلاح شیمیایی صلح به ارمغان نمی آورد

هوشیار اوزسوی، معاون حزب دموکراتیک خلق ها و مسئول سیاست خارجی این حزب در اظهاراتی با اشاره به حملات آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه عنوان کرد: شلیک موشک های تام هاوک در برابر سلاح های شیمیایی نه صلح به ارمغان می آورد نه بحران را حل و فصل می کند. جنگ سوریه در حال حاضر به جنگ قدرت های منطقه ای و جهانی تبدیل شده است.

  • پیام حزب سعادت ترکیه به حزب عدالت و توسعه: رضایت و استقبال از بمباران سرزمین های اسلامی بزرگترین حقارت است

بیرول آیدین، معاون حزب سعادت ترکیه در واکنش به استقبال حکومت حزب عدالت و توسعه از حملات دول غربی به خاک سوریه و اعلام رضایت دولتمردان ترکیه از این اقدام آمریکا و همپیمانانش عنوان کرد: در شب مبعث رسول اکرم، آمریکا، انگلیس و فرانسه سرزمین های اسلامی را بمباران می کنند. برخی از رهبران کشورهای اسلامی هم از این حملات استقبال کرده و رضایتمندی خود را از این اقدام اعلام می کنند. حقارتی بزرگ تر از این نمی تواند وجود داشته باشد.

  • ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه: فرمانده منطقه هاکورک PKK کشته شد

ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد در حملات هوایی تاریخ 21 مارس 2018 به منطقه هاکورک – کانی رش، بیردال بورهانلی، با نام مستعاره "آگری مظلوم پیردوغان" فرمانده منطقه هاکورک نیروهای PKK کشته شده است.

  • نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان ترکیه: تشویق کردن بمباران سوریه خدمتی به صلح در خاورمیانه نخواهد کرد

سزگین تانری کولو، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که به دیاربکر سفر کرده است در مصاحبه مطبوعاتی خود در این شهر کردنشین ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: تشویق کردن بمباران سوریه فایده ای برای ملت های خاورمیانه نخواهد داشت. این گونه اقدامات وضعیت را وخیم تر کرده و هیچ خدمتی به تاسیس صلح در منطقه نخواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102