سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 27 فروردین 1397  ::  00:20   

پژوهشگر روس در مصاحبه با کردپرس:

حمایت ترکیه از حمله آمریکا به سوریه ممکن است به نفع کردها تمام شود

سرویس جهان- اخمتوف، پژوهشگر شورای روابط خارجی روسیه حمله روز شنبه آمریکا و متحدان آن به سوریه را بسیار نمادین خواند اما معتقد است با توجه به حمایت ترکیه از آن و نقض توافق با روسیه، این امر در نهایت به نفع کردها تمام شده و آنها روابط خود را با روسیه ارتقا دهند.

 

آمریکا به همراه دو متحد اصلی خود انگلیس و فرانسه روز شنبه 25 فروردین 1397 با شلیک بیش از 100 موشک مواضع نیروهای دولتی سوریه را هدف قرار دادند. برخی بر این باور بودند که این حملات سرآغاز جنگ میان روسیه و آمریکا خواهد بود و ممکن است به جنگ جهانی دیگری تبدیل شود. اما تیمور اخمتوف، کارشناس مسائل منطقه در اندیشکده شورای روابط خارجی روسیه در مصاحبه با کردپرس، حملات آمریکا و همپیمانان را به سوریه نمادین خواند و آن را اقدامی هماهنگ شده با روسیه دانست که تاثیری بر توازن قوا در سوریه نخواهد گذاشت.

این کارشناس روس درباره تاثیر حملات آمریکا و همپیمانان آن به سوریه روی وضعیت کردهای سوریه گفت: این تاثیر کم است اما موضع ترکیه در حمایت از حملات آمریکا، در تضاد با توافق میان این کشور و روسیه مبنی بر دفاع از حاکمیت و قلمرو سوریه می تواند بر روابط مسکو با آنکارا تاثیر گذاشته و روسیه از ترکیه تضمین های دیگری بخواهد. این وضعیت ممکن است در نهایت به نفع کردها تمام شده و این وضعیت را برای ارتقا روابط با روسیه مناسب ببینند.

متن مصاحبه خبرگزاری کردپرس با تیمور اخمتوف پژوهشگر ارشد روابط ترکیه و روسیه در اندیشکده شورای روابط خارجی روسیه:

 کردپرس: آیا حملات آمریکا و همپیمانان به سوریه می تواند به جنگ بزرگتری مثلا میان روسیه وآمریکا منجر شود؟

تیمور اخمتوف: این حملات طوری طراحی شده بود تا نیروهای روسیه را در سوریه هدف قرار ندهد. علاوه بر آن، آمریکا قبل از حمله، اطلاعات مربوط به مکان های مورد نظر برای حمله به آنها و دیگر اطلاعات را در اختیار روسیه قرار داده بود. بنابر این، روسیه به سوریه کمک کرد تا خود را برای حمله آمریکا آماده کند؛ جت ها و خودروهای نظامی به مکان های امن منتقل شدند و نیروها نیز از مکان هایی که قرار بود آمریکا و انگلیس و فرانسه به آنها حمله کنند تخلیه شدند. همه اینها نشان می دهد که حملات بسیار نمادین بود و آمریکا نمی خواست موقعیت خود را در برابر روسیه دچار تنش کند.

کردپرس: آیا حملات آمریکا و همپیمانان به سوریه قواعد بازی را در سوریه تغییر خواهد داد؟

تیمور اخمتوف: این حملات اسد را هدف قرار نداد و او را نکشت و جت های روسی را نیز منهدم نکرد بنابر این، هیچ چیزی به طور جدی تغییر نکرد. بعد از این، نیروهای روسیه و سوریه به طرف کمپ یرموک پیش خواهند رفت و حتی ممکن است به سمت جنوب و نزدیک مرزهای اسرائیل حرکت کنند تا منطقه را پاک سازی کنند.

کردپرس: آیا حملات روز شنبه آمریکا به سوریه موقعیت و وضعیت کردهای سوریه را دچار تغییر خواهد کرد؟

تیمور اخمتوف: نه زیاد. تنها پیامدی که من به دنبال این حملات می بینم موضع ترکیه در قبال حمله آمریکا بود( ترکیه از حمله آمریکا به سوریه حمایت کرد). شما مطلع هستید که روسیه و ترکیه بنای همکاری با یکدیگر را در سوریه گذاشتند زیرا روسیه به ترکیه اعتماد کرد. روسیه به ترکیه اجازه داد وارد عفرین و ادلب شود چون ترکیه قول داده بود به حاکمیت سوریه احترام بگذارد. این بدان معنی است که نیروهای ترکیه روزی مناطق اشغال شده روسیه را ترک خواهند کرد. احترام به حاکمیت سوریه در توافق مسکو که میان ترکیه، روسیه و ایران امضا شد قید شده بود. اما ترکیه اکنون موضعش را تغییر داده و از حملات آمریکا به سوریه که نقض صریح حاکمیت سوریه بود استقبال کرد. پس اکنون روسیه ممکن است بخواهد تضمین های معتبر بیشتری از ترکیه بخواهد و کردهای سوریه این وضعیت را برای ارتقا روابط با روسیه مناسب ببینند.

کردپرس: آیا حمله اخیر آمریکا به سوریه روی استراتژی این کشور در سوریه تاثیر خواهد داشت؟

تیمور اخمتوف: این حملات زیاد باعث ایجاد تغییر در توازن قوا نشد. اما از طرفی دیگر، آنها نشان دادند که آمریکا به آسانی می تواند حملات سهمگینی را علیه سوریه انجام دهد بنابر این ، روسیه باید به دنبال راه های جدیدی برای دفاع در برابر حملات موشکی باشد. حضور نیروهای آمریکا در شمال سوریه به این مشکل ارتباطی ندارد زیرا روسیه و آمریکا قبل از آن توافق کرده بودند که این منطقه از سوریه حوزه مسئولیت آمریکا باشد.

کد خبرنگار: 40101