انتشار:  دوشنبه 27 فروردین  ::  10:45

شبکه ای بی سی:

روسیه نمی خواهد در تقابل ترکیه با کردها مداخله کند

سرویس جهان- شبکه ای بی سی آمرکیا در گزارشی پیرامون وضعیت سوریه و تقابل میان ترکیه و کردهای سوریه نوشت: روسیه عمدا نمی خواهد در مسئله میان ترکیه و کردهای سوریه مداخله کند.

به گزارش کردپرس، ترکیه که اکنون متحد نزدیک روسیه محسوب می شود یکی از دلایل اصلی تهاجم به سوریه را مقابله با نیروهای کردی عنوان کرده که به عقیده آنکارا نزدیک به پ.ک.ک بوده و « تروریست» هستند. از سوی دیگر کردهای سوریه قبل از این که در سال 2014 و پس از تهاجم داعش به کوبانی تبدیل به متحد آمریکا شوند با روسیه همکاری گسترده داشتند.

کردهای سوریه اولین نمایندگی خارجی خود را در خارج از سوریه در مسکو دایر کردند و روسیه همواره از حضور کردها در نشست های ژنو و سوچی پیرامون مسئله بحران سوریه تاکید کرده است. اما مسکو قبل از تهاجم ترکیه به کانتون کردنشین عفرین در شمال سوریه، نیروهای دیده بان خود را از عفرین بیرون برد و کوچک ترین تلاشی برای جلوگیری از حمله ترکیه به عفرین انجام نداد.

شبکه خبری ای بی سی آمریکا در گزارشی که به بحران سوریه و تعداد فراوان بازیگران این بحران پرداخته، تقابل ترکیه با کردها را یکی از عوامل بحران زای سوریه عنوان کرده است.

در این گزارش اشاره شده که روسیه اگر می خواست می توانست مانع درگیر شدن ترکیه با کردهای سوریه شود اما این کشور از مداخله خودداری کرد و ترکیه به بهانه نزدیک بودن نیروهای کرد سوریه و پ.ک.ک در ترکیه، بخشی از شمال سوریه را اشغال کرد.

کد خبرنگار: 40101