انتشار:  دوشنبه 27 فروردین  ::  14:44

کارشناس مسائل کردها از دانشگاه اوپن انگلیس:

خروج آمریکا از سوریه یا حمله به دمشق به معنای وخیم تر شدن وضعیت کردها است

سرویس جهان- چنگیز گونز معتقد است هم خروج آمریکا از سوریه و هم حمله دوباره آن به دولت سوریه به ضرر کردها تمام خواهد شد.

 

به گزارش کردپرس، چنگیز گونز از دانشگاه اوپن انگلیس در یادداشتی به وضعیت متزلزل کردهای سوریه در تحولات اخیر سوریه اشاره کرده است. وی معتقد است ممکن است هم حمله آمریکا به مواضع دسوریه و هم خروج آن از سوریه وضعیت کردها را با بحران شدیدتری روبه رو کند.

این کارشناس مسائل سیاسی می گوید کردهای سوریه حمایت مادی و معنوی زیادی از آمریکا دریافت کرده اند و آینده آنها در سوریه به ادامه این حمایت ها بستگی دارد. اگر آمریکا در حمایت از کردها دولت مرکزی سوریه را هدف قرار دهد کردها می توانند با اتکا به فرانسه و آمریکا موقعیت بهتری در مذاکرات برای تعیین آینده سوریه داشته باشند.

اما وی هشدار می دهد اگر آمریکا بدون حمایت و قطع نامه شورای امنیت دوباره بخواهد دولت سوریه را هدف قرار دهد روسیه نیز با دادن چراغ سبز به ترکیه، دست این کشور را در برخورد با کردهای سوریه و از هم پاشیدن مناطق مستقل تحت کنترل کردها باز خواهد گذاشت.

چنگیز گونز می گوید تاکید آمریکا بر خروج از سوریه نگرانی زیادی در میان رهبران کرد سوریه ایجاد کرده است. اگر آمریکا به بهانه پایان داعش بخواهد سوریه را ترک کند همپیمانی کردها با آمریکا در سوریه خاتمه یافته تلقی می شود و کردها تنها خواهند ماند.

کد خبرنگار: 40101