انتشار:  دوشنبه 27 فروردین  ::  21:16

مهمترین تحولات روز دوشنبه 27/1/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 27 فروردین 1397 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • رجب طیب اردوغان: دیگر در سوریه اقدامی بدون ترکیه غیر ممکن است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در ششمین کنگره حزب عدالت و توسعه در منطقه اسکودار استانبول سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به بحران سوریه عنوان کرد: دیگر هیچ اقدامی در سوریه بدون ترکیه امکان پذیر نیست.

  • معاون حزب حرکت ملی ترکیه: قدرت های جهانی در سوریه دست به آزمایش تسلیحاتی می زنند

صفر آیجان، معاون حزب حرکت ملی ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر در سوریه عنوان کرد: آمریکا و روسیه در سوریه دست به نمایش قدرت زده اند. ترکیه برای تامین امنیت مرزهای خود و پایان دادن به ترور امروز در سوریه حضور دارد. ولی قدرت های جهانی در سوریه دست به آزمایش تسلحیات خود زده اند. آمریکایی که از 10 هزار کیلومتر آن طرف تر آمده است چه کاری در سوریه دارد؟

  • 3 کشته و 1 زخمی در حمله PKK به پایگاه نظامی ارتش ترکیه در استان شرناخ

بر اساس اخبار منتشر شده از منابع محلی، در حمله نیروهای PKK به پایگاه نظامی کویو تپه ارتش ترکیه در منطقه امنیتی بستلر – دره لر استان شرناخ بر اساس اطلاعات اولیه 3 نیروی نظامی ارتش ترکیه کشته و 1 نیروی دیگر زخمی شده است.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: رابطه ترکیه با روسیه آنقدر ضعیف نیست که با سخنان رئیس جمهور فرانسه برهم بخورد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با ینس استولنبرگ، دبیر کل ناتو در واکنش تند به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که گفته بود: "با حمله به سوریه ترکیه را از روسیه جدا کردیم" عنوان کرد: ما می توانیم دیدگاه های متفاوتی داشته باشیم، ولی روابطمان با روسیه آنقدر ضعیف نیست که با سخنان رئیس جمهور فرانسه بر هم بخورد. ما با روسیه روابط مستحکمی داریم.

  • دبیر کل ناتو: ناتو خواهان تداوم گقتگوها با روسیه است/ از پیام ترکیه در خصوص عملیات علیه سوریه تشکر می کنیم

نس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که به ترکیه آمده است در مصاحبه مطبوعاتی مشترک خود با وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: از پیام محکم ترکیه در خصوص عملیات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی علیه سوریه تشکر می کنیم. ناتو بر سر مواضع خود در قبال سوریه هرچقدر هم تاکید کرده و ایستادگی کند باز خواهان تداوم گفتگوها با روسیه است. ناتو از دیالوگ سیاسی استقبال می کند.

  • وزیر دادگستری یونان: یونان 8 افسر کودتاچی ترکیه را آزاد خواهد کرد

ایستاوروس کونتونیس، وزیر دادگستری یونان در اظهاراتی با اشاره به سرنوشت 8 افسر کودتاچی ترکیه در یونان عنوان کرد: بعد از آن که 18 ماه حبس آنان در خاک یونان به اتمام رسید هیچ مانعی پیش روی آزادی آنان وجود نخواهد داشت.

  • رئیس جمهور ترکیه با دبیر کل ناتو دیدار کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که به آنکارا سفر کرده است، با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در کاخ ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد.

 

کد خبرنگار: 30102