انتشار:  سه‌شنبه 28 فروردین  ::  00:32   

در اولین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان کردستان مطرح شد

ضرورت جلوگیری از پراکنده کاری برای حصول نتیجه مطلوب از جلسات / برخورد شعاری با مشکلات یک آسیب جدی است

سرویس کردستان- استاندار کردستان با انتقاد از پراکنده کاری دستگاه های اجرایی در استان کردستان گفت: این آسیب باعث شده که خروجی مناسبی از جلسات و برنامه های مختلف اجرا شده را شاهد نباشیم و باید از برخورد شعاری با مشکلات به شدت پرهیز کرد چرا که این یک آسیب مهم است.

به گزارش کرد پرس، بهمن مرادنیا عصر دوشنبه در اولین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان در سال 97،  با بیان اینکه تا زمانی با مسائل و مشکلات به صورت شعاری برخورد کنیم، قادر به انجام وظیفه ذاتی خود در برابر جامعه نیستیم، گفت:  باید از شعار زدگی خارج و واقع بینانه و عمل گرایانه، حل مشکلات را دنبال کنیم.

وی خواستار حضور مسئولان استان در میان مردم شهرهای مختلف و آشنایی با مشکلات آنان شد و افزود: همگی تلاش کنیم از نزدیک در جریان مشکلات مردم از جمله قشر جوان قرار بگیریم و با آنان ارتباط بیشتری داشته باشیم.مرادنیا به جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان اشاره کرد و یادآور شد: به دلیل آنکه در برگزاری این جلسات و اجرای مصوبات آن پراکنده کاری وجود دارد، خروجی مناسبی نداشته است.

استاندار کردستان تاکید کرد: برنامه های این ستاد باید متمرکز و به گونه ای باشد که بدانیم در مقابل قشر مطالبه گر جوان، چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی نباید انجام شود.

مرادنیا در ادامه بحث طرح کارورزی را بسیار مهم دانست و گفت: باید با استفاده از این طرح، جوانان را با بازار کار آشنا کنیم چرا که انگیزه آنان را برای ورود به این بازار بسیار بیشتر می کند.

وی با بیان اینکه نیاز است جوانان موفق را به جامعه معرفی کنیم، اضافه کرد: معرفی الگوها، روحیه یاس و ناامیدی را از جوانان را از میان می برد و آنان را به سمت کار و فعالیت هدایت می کند.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل حاشیه نشینی در شهرها اشاره کرد و افزود: حاشیه نشینی بار منفی ندارد و انسان های شریفی در این مکان ها زندگی می کنند اما خدمات شهری و امکانات در حد مناسب و معقولانه در این مناطق ارائه نمی شود.

مرادنیا  گفت: وظیفه داریم رفع مشکلات حاشیه شهرها را در اولویت قرار دهیم ضمن آنکه به حاشیه نشینی به عنوان یک نکته منفی نگاه نکنیم.

 جلسات صورت بندی شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان هم در این جلسه گفت: پیشنهاد می شود در هر یک از جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان، موضوعی خاص بررسی و افرادی متخصص برای ارائه راهکار دعوت شوند.

بهرام نصراللهی زاده با بیان اینکه در این صورت است که به درک درستی از مشکلات جوانان می رسیم، افزود: باید خلاهای مربوط به حوزه جوانان را شناسایی و وظایف دستگاه ها را در رفع این مشکلات تقسیم بندی کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان هم با بیان اینکه سال گذشته سه خانه جوان در سنندج افتتاح شد، اظهار کرد: حدود ۵۰ میلیارد ریال برای احداث سه خانه جوان دیگر در شهرهای سقز و بانه اختصاص داده شده است.

حامد جولایی افزود: اعتباراتی که در سال جاری برای حوزه جوانان در نظر گرفته شده نسبت به سال های گذشته بیشتر و چشمگیرتر است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ سمن در استان کردستان فعالیت دارد، یادآور شد: تلاش داریم با کمترین اعتبارات، بیشترین کمک را به توسعه سمن ها و حوزه جوانان داشته باشیم.

جولایی خواستار برگزاری جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان به صورت ماهیانه شد و گفت: آماری از عملکرد دستگاه های اجرایی در ایجاد اشتغال، سلامت و ازدواج نداریم که امیدواریم ادارات و سازمان ها همکاری بیشتری با ستاد و دبیرخانه داشته باشند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان هم ظرفیت جوانان را برای توسعه استان بسیار بالا دانست و گفت: نگاه جوان محوری را باید در کارها نهادینه کنیم.

کژال فتاحی تاکید کرد: نیاز است فرصت ها را برای هدایت جوانان در جهت کارآفرینی و نقش آفرینی آنها در جامعه فراهم کنیم و این مهم همکاری دستگاه ها و مسئولان را می طلبد. وی در ادامه به برنامه های هفته جوان نیز اشاره و اظهار کرد: از ۸ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۸ برنامه در حوزه جوانان در استان کردستان برگزار می شود.مدیرکل بهزیستی کردستان نیز در این جلسه گفت: در سال گذشته برای ۲۲۰ زوج جوان زیر پوشش این سازمان جهیزیه تهیه شد.سید صباح قریشی اضافه کرد: ۳۰ مرکز مشاوره زیر نظر بهزیستی فعالیت دارند که به طور رایگان در زمینه های مختلف به جوانان مشاوره می دهند.

حمايت استاندار از فرهنگ و هنر در كردستان

مديركل روابط عمومى و امور بين الملل استاندارى کردستان هم در این جلسه  برگزارى بى حاشيه جشنهاى نوروز در اقصى نقاط استان با همكارى نيروهاى نظامى و انتظامى، پيگيرى تكميل ساختمان تالار فرهنگ سنندج و امضاى قرارداد ساخت سريال هاى سنجر خان، مستوره اردلان و اميرنظام گروس را از جمله اقدامات فرهنگى استاندار كردستان عنوان كرد.

هيرش رضايى با بیان اینکه  در سال 92  در كردستان فقط يك سمن (سازمان مردم نهاد)  وجود داشت اما در حال حاضر ٣١ سمن در استان فعال و ٧٠ سمن نيز منتظر صدور مجوز هستند.  ساير دستگاه ها نيز سمن هاى تخصصى دارند اما تفاوت آنها با سمن هاى ورزش و جوانان، فعاليت سمن هاى ما در همه زمينه هاست.رضايى همچنين از توجه ويژه به حاشيه شهر گفت و افزود: مصوباتى در اين حوزه داشتيم كه لازم است ابتدا زيربناها ايجاد شود.