انتشار:  سه‌شنبه 28 فروردین  ::  10:17   

برنامه حزب دمکرات کردستان در انتخابات مجلس عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- حزب دمکرات کردستان در برنامه های انتخاباتی خود در انتخابات مجلس عراق، بر ضرورت اجرای قانون اساسی عراق و فدرالیسم، تشکیل دولت بر اساس اصل شراکت و برابری و حفظ حقوق همه اقوام و ادیان کشور تأکید کرده و خواستار مشارکت همه مردم در این انتخابات شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در برنامه های انتخاباتی خود در انتخابات آتی مجلس عراق که قرار است روز شنبه 22 اردیبهشت/ 12 می برگزار شود، بر ضرورت شرکت مردم در انتخابات به عنوان فرآیندی دمکراتیک تأکید کرده است.

این حزب شعار خود را در این انتخابات کسب دستاوردهای بیشتر برای کردستان اعلام کرده و تضمین حقوق تمامی شهروندان عراق را راهی برای کسب حقوق مردم اقلیم کردستان دانسته است.

همچنین در برنامه ها و اهداف این حزب آمده که موفقیت عراق منوط به اجرای قانون اساسی  و فدرالیسم و حاکمیت قانون و احترام به تکثر در این کشور است و حزب دمکرات با تمامی احزاب عراقی که همین نگرش را در مورد این کشور داشته باشند و معتقد به تکثر و همزیستی مسالمت آمیز در کشور هستند، همکاری می کند.

حزب دمکرات کردستان بر حمایت خود از گفتگوهای جدی میان تمامی طیف ها و طرف ها برای کسب حق تعیین سرنوشت مردم اقلیم کردستان از طریق مسالمت آمیز و ایجاد ثبات و همزیستی تأکید کرده و صیانت از حقوق و آزادی های قانونی مردم اقلیم کردستان و حفاظت از ساختار قانونی اقلیم کردستان متحد را اولویت اهداف و برنامه های خود اعلام کرده است.

در برنامه های حزب دمکرات؛ کسب سهم عادلانه برای اقلیم کردستان از بودجه عراق به منظور حل معضل حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، اجرای تمامی بندها و ماده های  قانون اساسی عراق با اشاره به تأکید قانون بر پایبندی به اصل شراکت و توافق در عراق و تضمین اتحاد داوطلبانه در عراق به ویژه ماده 140 قانون در مورد تعیین سرنوشت مناطق مورد مناقشه، جبران خسارات زیان دیدگان وقایع 16 اکتبر 2017(خروج نیروهای پیشمرگ از کرکوک و مناطق مورد مناقشه) حفظ سیستم جمهوری فدرال دمکراتیک متکثر و ایجاد دولتی بر اساس شراکت و برابری در عراق به عنوان  اولویت های این حزب  اعلام شده است.

همچنین آمده که عراق کشوری دارای تکثر قومی و مذهبی است و باید این تفاوت و تکثر مورد احترام قرار گرفته و آزادی های لازم برای همه آنان فراهم آید و خشونت و ترور و فشار که به صورت هدفمند در این کشور برای تغییر بافت جمعیتی پایان یابد.

در بخش دیگری از برنامه های حزب دمکرات بر ضرورت تشکیل شورهای اتحادی و برگزاری سرشماری و همچنین حفظ امنیت در اقلیم و عراق، ایجاد آشتی ملی، بازسازی مناطق جنگ زده کشور و بازگشت آوارگان جنگ به محل سکونت خود و جبران خسارات قربانیان جنگ و نسل کشی و همچنین مجازات جنایتکاران جنگی در کشور، بی طرفی ارتش عراق و جلوگیری از ملیتاریزه کردن جامعە عراقی،  تأکید شده است.

حزب دمکرات همچنین خواستار تحقق حقوق قانونی نیروهای پیشمرگ و اصلاحات اساسی در امور سیاسی اداری، فرهنگی و اقتصادی در عراق و استقلال قوه قضائیە و حمایت از حقوق سیاسی و اداری و فرهنگی اقلیت های ترکمن، کلدانی، سریانی، آشوری و ارمنی و کُردهای ایزدی و فیلی، در عراق شده است.