انتشار:  یک‌شنبه 2 اردیبهشت  ::  20:02   

فرصت صوفی از رهبران و نمایندگان حزب دمکرات در پارلمان کردستان در مصاحبه اختصاصی با کردپرس:

شیعیان در عراق و حزب دمکرات در اقلیم کردستان پیروز انتخابات خواهند بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - فرصت صوفی از رهبران و نمایندگان حزب دمکرات در پارلمان کردستان عراق ضمن اشاره به این که این حزب به سهم خود، مسئولیت شکست ها و کاستی ها در اقلیم کردستان را می پذیرد؛ بر این امر نیز تاکید دارد که حزب متبوعش در دستاوردهای تاریخی کردها در عراق بیشترین سهم را داشته است و همین موضوع، پیروزی حزب دمکرات در انتخابات پارلمانی عراق در مقابل دیگر احزاب کردستانی را تضمین کرده است.

کردپرس: حزب دمکرات کردستان به عنوان یکی از احزاب حاکم در اقلیم کردستان طی 27 سال گذشته در انتخابات پارلمانی عراق سیاست و رویکرد متفاوتی از دیگر احزاب در پیش گرفته است.

این حزب که به دلیل برگزاری رفراندوم استقلال و نتایج آن، از سوی دیگر احزاب کردستانی و عراقی مورد بیشترین هجمه تبلیغاتی قرار گرفته است، انتخابات پارلمانی در کرکوک را به عنوان اعتراض به وضعیت و شرایط به وجود آمده در این استان پس از وقایع 16 اکتبر 2017 و بازگشت نیروهای عراقی به آن، بایکوت کرده است.

کردپرس در ادامه مصاحبه با رهبران و نمایندگان احزاب مختلف اقلیم کردستان و انعکاس دیدگاه های آن ها در ارتباط با مسائل مربوط به کردها در عراق و اختلافات با بغداد، این بار به سراغ "فرصت صوفی" از رهبران و نمایندگان حزب دمکرات در پارلمان کردستان رفته است. وی در این مصاحبه که در ادامه می خوانید، ضمن تشریح سیاست های حزب دمکرات در مقطع کنونی و پاسخ به منتقدان؛ دلایل تحریم انتخابات در کرکوک را بیان و پیشبینی می کند که حزب دمکرات همچون دوره های پیشین در مقابل دیگر احزاب کردستانی پیروز انتخابات پارلمانی عراق خواهد بود و احزاب شیعه را نیز پیروز انتخابات در کلیت عراق می داند و تاکید دارد که انتخابات دور چهارم پارلمان عراق تغییری ریشه ای در موازنه قوا در این کشور ایجاد نخواهد کرد.

 

کردپرس: ارزیابی شما از نتایج و تاثیرات انتخابات پارلمانی پیش روی عراق بر معادلات سیاسی این کشور چیست؟

فرصت صوفی: چند روزی است که تبلیغات و رقابت های انتخاباتی دوره چهارم مجلس نمایندگان عراق آغاز شده است و تاکنون نیز روند رضایت بخشی داشته و بدون مشکل خاصی، تبلیغات انجام شده است. بر این عقیده هستیم که معادلات سیاسی عراق پس از این انتخابات شاهد تغییر چشمگیری نخواهد بود، زیرا شاید در نتیجه انتخابات شخصیت ها تغییر کنند، اما چیزی از واقعیت های سیاسی تغییر نخواهد کرد.‌ شیعیان در عراق همیشه در اکثریت هستند و در همه انتخابات به صورت طبیعی حاکمیت را در دست می گیرند و هیچ انتخاباتی و در این میان انتخابات دوره چهارم مجلس نمایندگان نخواهد توانست تغییر سیاسی ریشه ای در  توازن قوا ایجاد کند.

 

کردپرس: آیا انتخابات مجلس نمایندگان عراق در صحنه سیاسی اقلیم کردستان تغییری در موازنه قوا و شمار کرسی های احزاب و ائتلاف های کردستانی در مجلس عراق ایجاد خواهد کرد؟

فرصت صوفی: بر اساس نظرسنجی های معتبر و اطلاعات و داده هایی که نزد ما است، حزب دمکرات کردستان در رده نخست جایگاه مردمی در کردستان است و در انتخابات پیش رو نیز در جایگاه نخست و قدرتمند خود باقی خواهد ماند. به همین دلیل تاکید می کنم که جایگاه و محبوبیت مردمی ما در سطح قابل قبول و خوبی است. رویدادهای چند ماه اخیر به ویژه آن های که در کرکوک و دیگر مناطق کردستانی خارج از اداره اقلیم کردستان روی داد کم و بیش بر شمار کرسی های حزب دمکرات هم تاثیر خواهد داشت، اما در نتایج نهایی، حزب ما در جایگاه نخست باقی خواهد ماند و شمار کرسی ها و آرای ما در اقلیم کردستان نسبت به دیگر احزاب بیشتر خواهد بود.

 

کردپرس: حزب دمکرات کردستان به عنوان یکی از احزاب حاکم اقلیم کردستان طی 27 سال اخیر، در تبلیغات انتخاباتی مجلس نمایندگان عراق مورد شدیدترین انتقادات و می توان گفت حملات دیگر احزاب سیاسی قرار گرفته و مسئولیت وضعیت موجود و بحران هایی که هم اکنون اقلیم کردستان را فرا گرفته است متوجه حزب شما می کنند، دلیل این امر و ارزیابی شما از این رویکرد چیست؟  

فرصت صوفی: حزب دمکرات کردستان همیشه مسئولت پذیر بوده است. این حزب از جمله احزابی است که هنگام روبرو شدن اقلیم کردستان با بحران ها و مشکلات، مسئولیت خود را در قبال آن به جای می آورد و از پذیرش مسئولیت فرار نمی کند. بر این عقیده ام آن چه که طی چند سال اخیر در اقلیم کردستان از خوب و بد به وقوع پیوسته اند؛ همه احزاب در دستاوردها شریک و در شکست ها نیز مسئول هستند. حزب دمکرات کردستان به تنهایی حاکمیت این اقلیم را در دست نداشته است. باید به این واقعیت اشاره کنم که حزب دمکرات کردستان در تقریبا 50 درصد اقلیم کردستان اختیاراتی ندارد و حتی نتوانسته است دخالتی در انتصاب یا برکناری مدیر یک مدرسه داشته باشد. چند حزب سیاسی دیگر به صورت کامل حاکمیت این مناطق را در دست داشته اند. درآمدها، هزینه ها، حوزه امنیتی و نظامی و تولیدات و درآمدها و مدیریت شهرها، بهداشت و آموزش و تمامی نهادها و ارکان دیگر را در دست داشته اند . اما هنگامی که مشکلات و بحران ها   بروز کنند و این احزاب خود را مسئول ندانند و از قبول مسئولیت سر باز زنند، این فرار از مسئولیت است. اما ما به عنوان حزب دمکرات کردستان به وجود مشکلات معترف هستیم و به سهم خود مسئولیت کم کاری و مشکلات را بر عهده می گیریم. در عین حال خود را بانی و عامل دستاوردهایی می دانیم که طی چند سال گذشته شاهد بوده ایم. همان گونه که ما در شکست ها اذعان کرده ایم که مسئولیت بیشتری متوجه ما است، در دستاوردها نیز سهم اصلی متعلق به ما است. از لحاظ امنیتی ما دستاورد بی نظیری داشته ایم. تمامی انفجارهای تروریستی که طی سال های اخیر در اقلیم کردستان روی داده است به اندازه یک روز انفجارها و اقدامات تروریستی در بغداد پایتخت عراق نیست. با افتخار می گویم که ما مسئولیت اصلی در تامین امنیت اقلیم کردستان را بر دوش داشته ایم و در میان این همه دشمن و تروریست ها توانسته ایم امنیت کردستان را در عالی ترین سطح ممکن تامین نماییم. بله ما به داشتن مسئولیت اصلی و کلیدی در روابط خارجی و دیپلماتیک افتخار می کنیم. اقلیم کردستان طی سال های اخیر توانست در حوزه دیپلماتیک، دستاوردهای بزرگی کسب کند. در حوزه اقتصادی هر چند که هم اکنون ما در بحران به سر می بریم، اما در بلند مدت علیرغم مشکلات عدیده از جمله قطع بودجه و حقوق کارمندان از سوی بغداد، با تکیه بر درآمدها و زیرساخت های اقتصادی خود توانستیم مقاومت کنیم و این بحران را از سر بگذرانیم.

 اگر ما دارای درآمدها و زیر ساخت های اقتصادی نبودیم با قطع بودجه و حقوق از سوی بغداد، سرنوشت نا معلومی داشتیم. بله ما پرونده اقتصادی را هم در دست داشته و مدیریت کرده ایم و به آن هم افتخار می کنیم.  

طی سال های گذشته در حوزه های مختلد عمرانی و زیر ساخت های اقتصادی و راه و شهرسازی و تولیدات و دیگر حوزه ها اگر مقایسه ای میان حال حاضر اقلیم کردستان با سال های گذشته داشته باشیم، باید گفت که هم اکنون ما در سرزمین دیگری زندگی می کنیم که استانداردهای زندگی در آن به ویژه از نظر شمار بیمارستان و مدارس و دانشگاه و زیرساخت های ارتباطی و تامین برق در عالی ترین سطح قرار دارد. هم اکنون دوردست ترین روستاهای اقلیم کردستان دارای خدمات، به ویژه برق هستند. بله این هم از دستاوردهای ما است و به آن افتخار می کنیم. با وجود این ها، فساد اقتصادی و نبود عدالت اجتماعی و کاستی در برخی حوزه ها مشاهده می شود و به آن اذعان داریم و بخشی از مسئولیت آن را بر عهده می گیریم، اما این که از مسئولیت فرار کنیم در مرام اخلاقی ما نیست و مسئولیت هایی که متوجه ما هستند می پذیریم و امیدواریم و به خود اطمینان داریم که از این مرحله نیز گذر خواهیم کرد و روز به روز آینده روشن تر از گذشته است و این نیز با مقاومت مردم کردستان و رهبری سیاسی اقلیم کردستان میسر خواهد شد و از این مرحله، گذر خواهیم کرد.

 

کردپرس: حزب دمکرات کردستان بر خلاف دیگر احزاب کردستانی، انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک را بایکوت کرد. آیا این تصمیم، جایگاه کردها در این استان مهم را تضعیف نخواهد کرد؟

فرصت صوفی: حزب دمکرات در انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک مشارکت بکند و یا آن را بایکوت نماید، تغییری در وضعیت این استان ایجاد نخواهد شد. تبلیغات انتخاباتی برای حزب دمکرات کردستان در کرکوک ممنوع است. با وضعیت اشغالی کرکوک و در حالی که اجازه داده نمی شود دفاتر حزبی را در این استان بازگشایی کنیم و تبلیغات برای ما ممنوع است، چگونه می توان در انتخابات شرکت کرد. در استان دیالی نیز تبلیغات انتخاباتی برای نامزهای حزب دمکرات کردستان ممنوع می باشد. این در حالی است که یک جریان سیاسی که در این اشغالگری نقش داشت قادر به انجام تبلیغات انتخاباتی است. هر چند آن ها نیز به این امر معترف هستند که وضعیت بدی دارند و زیر سلطه و نفوذ حشد الشعبی و نیروهای عراقی توان مانور ندارند. اما ما چگونه به استانی بازگردیم که اشغال شده است و پرچم اقلیم کردستان در آن ممنوع است و نصب پوستر و بنرهای تبلیغاتی و بازگشایی دفتر حزبی برای یک حزب سیاسی ممنوع  می باشد. حزب دمکرات کردستان در انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک مشارکت می کرد یا خیر، تغییر و تحولاتی که در کرکوک روی داده است بر میزان آرای کردها تاثیرگذار است. ما نمی خواهیم به اشغالگری یک قدرت تحمیلی غیرمشروع میلیشیایی مشروعیت بخشیم، که به صورت روزانه در کرکوک و دوزخورماتو مرتکب جرم می شوند از جمله با تعرض به جان و مال مردم و به آتش کشیدن منازل مسکونی مردم و ممنوعیت آزادی ها. به همین دلیل بر این عقیده ایم که تصمیم صحیح و بجایی اتخاذ کرده ایم. بر اساس قانون اساسی عراق می بایست این مناطق به صورت مشترک اداره می شد، اما هم اکنون شاهدیم که به صورت یکجانبه و با رویکرد بعثی های سابق این مناطق اداره می شوند.

 

کردپرس: حزب دمکرات کردستان در دوره سوم مجلس نمایندگان عراق دارای دو کرسی کرکوک بود، هم اکنون که شما انتخابات در این استان را بایکوت کرده اید، سرنوشت آرای شما چە خواهد شد. آیا حزب دمکرات کردستان از اعضا و هواداران خود در کرکوک درخواست حمایت از یک حزب سیاسی دیگر را کرده است یا خیر؟

فرصت صوفی:  نهاد انتخاباتی حزب دمکرات کردستان تصمیم گیرنده در این امر می باشد و این نهاد وابسته به دفتر سیاسی است و در نهایت تصمیم گیرنده اصلی در خصوص این موضوع می باشد.

 

کردپرس: در همین رابطه سوال دیگری مطرح می شود و آن هم مشارکت فعالانه حزب دمکرات کردستان در مناطق مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق موسوم به ماده 140، این مناطق نیز وضعیتی مشابه کرکوک دارند، چرا تصمیم به مشارکت در این مناطق گرفته شد؟

فرصت صوفی:  در مناطقی که اشاره فرمودید از جمله استان نینوا دارای وضعیت و شرایطی متفاوت از کرکوک هستند. بخشی از این مناطق هنوز هم در کنترل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان می باشد. از سوی دیگر، تفاوت زیادی میان کرکوک به عنوان استانی سرنوشت ساز و حساس با مناطق دیگر وجود دارد. اگر هم اکنون نیز به این نتیجه برسیم که در این مناطق نیز نمی توانیم تبلیغات انتخاباتی را برگزار کنیم، بدون شک تصمیم لازم را اتخاذ خواهیم کرد، اما تکرار می کنم که شرایط این مناطق با کرکوک بسیار متفاوت است.

 

کردپرس: در دوره سوم مجلس نمایندگان عراق، احزاب کرد در مناطق مشمول ماده 140 موسوم به مناطق مورد مناقشه دارای 20 کرسی پارلمانی بودند، پیشبینی و ارزیابی شما از میزان آرا و کرسی های کردها در این مناطق چیست؟

فرصت صوفی: مطمئنن آرا و کرسی های کردها در مناطق مورد مناقشه نسبت به دوره های قبل کاهش خواهد داشت و دلیل این نیز نبود آزادی برای مردم و احزاب سیاسی در روند تبلیغات انتخاباتی است. از سوی دیگر اداره کنونی این مناطق در انجام تقلب و جابجایی رای، رای دهندگان آزاد است و به همین دلیل به شخصه خوشبین نیستم که مشارکت ما در انتخابات در این مناطق تغییری در واقعیت موجود ایجاد کند. زیرا آن ها در نهایت برای تاثیر نهادن بر نتایج پایانی تلاش خواهند کرد. ما نیز از هم اکنون اعلام می کنیم که نتایج انتخابات پارلمانی عراق در این مناطق در دوره کنونی نمی تواند برای هیچ امری مبنا و مرجع قرار گیرد. وضعیت کنونی در مناطق مورد مناقشه یک وضعیت تحمیلی، غیرعادی و غیرقانونی است و به همین دلیل نمی توان آن را معیاری برای آرای واقعی مردم در این مناطق قرار داد.

 

کردپرس: افق روابط اربیل – بغداد پس از انتخابات پیش روی عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

فرصت صوفی: هم اکنون و در مقایسه با مرحله پس از 25 سپتامبر 2017 شاهد تغییرات مثبت در روابط اربیل و بغداد بوده ایم. بر این عقیده ایم که این مشکلات و اختلافات در چارچوب قانون اساسی عراق حل و فصل گردند، اما در نهایت باید این را لحاظ کرد که عراق در وضعیت بی ثباتی است و شاهد فراز و فرودهای سیاسی در این کشور هستیم و نمی توان در خصوص آینده آن و مسائل مربوطه پیش بینی کرد. ما امیدواریم که بتوانیم به شیوه ای صلح آمیز و مسالمت آمیز مشکلات را حل و فصل و وضعیت را بهبود بخشیم. اما وضعیت عراق به گونه ای نیست که بتوان پیش بینی و ارزیابی دقیقی از آن داشت.

 

کردپرس: به عنوان سوال پایانی، شما به دستاوردهای اقتصادی اقلیم کردستان طی سال های اخیر اشاره کردید، با توجه به شرایط جدید و بحران های اقتصادی موجود، آیا اقلیم کردستان سیاست استقلال اقتصادی را دنبال خواهد کرد و یا سیاست جدیدی را در پیش خواهد گرفت؟

فرصت صوفی: در این موضوع با دو رویکرد روبرو هستیم، طرح ها و اقدامات تاکتیکی و همچنین استراتژیک. در مرحله کنونی شاید نیاز به این باشد که از نظر اقتصادی تعامل متفاوتی با دولت مرکزی عراق داشته باشیم؛ اما از لحاظ استراتژیکی، نزد ما بسیار حائز اهمیت است که یک سال دیگر و یا 10 سال دیگر، اقلیم کردستان به استقلال و خودکفایی اقتصادی برسد. به همین دلیل ما به هیچ عنوان از لحاظ استراتژیک، سیاست استقلال اقتصادی را کنار نخواهیم گذاشت، هر چند شاید در تاکیک راه های دیگری را نیز در پیش بگیریم.

مصاحبه و ترجمه: حسن صالحی  - سرویس عراق و اقلیم کردستان / خبرگزاری کردپرس.