سرویس سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  12:05   

کاخ سفید:

آمریکا از شمال سوریه عقب نشینی نکرده است

سرویس سوریه – یک مقام ارشد کاخ سفید به رویترز گفته است که جابجایی نیروهای آمریکایی در شمال سوریه به معنای عقب نشینی این کشور یا خروج از سوریه نیست.

به گزارش کردپرس، یک مقام بلندپایۀ کاخ سفید که اعلام کرده است که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، مبنی بر عقب نشینی تعدادی از نظامیان این کشور از مرز گری سپی و سری کانی، یک نوع جابجایی نیروهای نظامی در شمال سوریه بوده و به معنای عقب نشینی آمریکا از این کشور نیست.

به نوشتۀ رویترز این مقام کاخ سفید که نخواسته نامش فاش شود در یک نشست خبری تلفنی با خبرنگاران اعلام کرده کشورش قصد ندارد از شمال سوریه خارج شود و هرگز حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه را تأیید نکرده است.

شب گذشته یک مقام وزارت امور خارجۀ ایالات متحده نیز اعلام کرد تنها دو گروه کوچک، یعنی حدود 25 سرباز، از مرز گری سپی و سرکانی عقب نشینی کرده اند. آژانس فرانس پرس از این مقام مطلع نقل کرد که موضع ایالات متحده دربارۀ حمله به کردهای سوریه تغییری نکده است.

این در حالی است که شواهد حکایت از آن دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چراغ سبزی نشان داده است. عقب نشینی سربازان آمریکایی از دو نقطۀ مرزی که مدت ها است به عنوان نقطۀ آغاز ورود احتمالی ارتش ترکیه به خاک سوریه شناخته می شوند، آن هم در شرایطی که این نیروها با نظامیان ترک و کردهای سوریه برای ایجاد منطقۀ امن همکاری می کنند، و تهدید ترامپ به ویران کردن اقتصاد ترکیه در صورت زیاده روی اردوغان، نشان می دهد که ترامپ دست کم با یک حملۀ محدود موافقت کرده است.

وزارت دفاع ترکیه و مقامات ارشد این کشور نیز اعلام کرده اند که ترکیه از هر نظر برای حمله به شرق فرات آماده است. در همین حال، مقامات کرد سوریه نیز معتقدند در صورتی که فشار آمریکا نباشد، حملۀ نظامی ترکیه و جنگ در شمال سوریه حتمی است.

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

مظلوم کوبانی: غافلگیر شدیم / جنگ با ترکیه حتمی است

آمریکا حریم هوایی شمال سوریه را به روی ترکیه بسته است

«خیانت» آمریکا به کردهای سوریه؛ برخی بازتاب ها و واکنش ها

تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات

چراغ سبز کاخ سفید به عملیات ترکیه در شرق فرات؟

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا