انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  16:03   

یک فروند بالگرد به بیمارستان سقز اختصاص می یابد

سرویس کردستان- استاندار کردستان  به قول مساعد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اختصاص یک فروند بالگرد به استان اشاره کرد و گفت: این بالگرد امدادی قرار است به بیمارستان جدید التاسیس شهرستان سقز اختصاص داده شود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، بهمن مرادنیا در مراسم رونمایی از هشت دستگاه آمبولانس جدید کمک دار که برای انجام ماموریت در مناطق صعب العبور سطح استان کردستان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: امکانات و تجهیزات خوبی در خوبی در استان در حوزه  بهداشت و سلامت وجود دارد ولی همواره باید تلاش شود این تجهیزات و امکانات به روز شود تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود.

وی درباره خدمت رسانی دولت در حوزه سلامت و بهداشت افزود: افزایش 30 درصدی امکانات پزشکی و افزایش هزار تخت بیمارستان در دولت تدبیر و امید نشان دهنده همت و تلاش  این دولت برای حل مشکلات حوزه سلامت است.

مرادنیا همچنین با اشاره به تلاش برای  جذب جراح قلب و اطفال برای استان  کردستان گفت: شایسته نیست که بیماران به علت کمبود پزشک متخصص به استان های دیگر بروند بلکه باید در این راستا نیاز مردم را فراهم کنیم.

 اورژانس 115 در سال جاری 25 هزار ماموریت را انجام داده است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در ادامه با بیان اینکه در سطح استان 63 پایگاه اورژانس وجود دارد، اظهار داشت: ازاین تعداد ۲۲ پایگاه شهری، ۳۵ پایگاه  جاده ای، دو واحد موتورلانس، سه پایگاه کد دوم شهری و یک اورژانس هوایی آماده ارائه خدمت هستند.

وحید یوسفی نژاد تعداد نیروهای  اورژانس 115 را 400 نفر بیان کرد و ادامه داد:  108 آمبولانس پیش بیمارستانی و 58 آمبولانس در سطح بیمارستان ها وجود دارد که امروز نیز 8 دستگاه آمبولانس جدید کمک دار برای انجام ماموریت در مناطق صعب العبور سطح استان وهمچنین یک دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز به این تعداد اضافه خواهد شد.

وی در خصوص ماموریت های اورژانس پیش بیمارستانی گفت: در سال گذشته در سطح استان 42 هزار ماموریت انجام شده که در حوزه شهری 30 هزار و در حوزه جاده ای 12 هزار ماموریت بوده و همچنین در 6 ماه اول سال جاری نیز این آمار به 25 هزار ماموریت افزایش یافته است.

یوسفی نژاد با بیان اینکه اورژانس هوایی از سال 96 راه اندازی شده، افزود: تعداد ماموریت های این اورژانس از 54 ماموریت در سال 96 به  85 ماموریت در سال 97 رسیده  و در 6 ماهه اول سال جاری نیز 58 ماموریت توسط اورژانس هوایی انجام شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد افراد منتقل شده  توسط اورژانس هوایی بلافاصله به اتاق عمل اعزام می شوند، گفت: اورژانس هوایی در حفظ جان بیمار اهمیت زیادی دارد چرا که این پایگاه هوایی در کمترین زمان  حداقل  بین 20 الی 40 دقیقه ، می تواند بیماران را منتقل کند.

وی با اشاره به وجود 6 دستگاه تلفن ثریا گفت: این دستگاه در مواقع بحران بدون نیاز به اپراتور فعالیت می کنند و همچنین 6 دستگاه موتورولانس دیگر نیز در آینده افزوده خواهد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان تعداد تخت های بیمارستانی در سطح استان را دو هزار و ۸۳۷ تخت اعلام و خاطر نشان کرد: در حال حاضر 5 پد بالگرد در بیمارستان های استان وجود دارد که دو پد بالگرد دیگر در دهگلان و سروآباد نیز پیگیری می شود.

یوسفی نژاد  تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی کردستان اولین دانشگاه سطح کشور است که قانون ارتقای بهره وری را برای کارمندان اداره فوریت های پزشکی اجرا کرده  که موجبات رضایت مندی افراد را فراهم کرده است.

وی با عنوان اینکه  ۱۷دستگاه از آمبولانس های استان به دستگاه الکتروکاردیوگراف مجهز شده اند، گفت: به وسیله این دستگاه در زمان بروز حادثه قلبی و یا مغزی برای بیمار قبل از اعزام به بیمارستان نوار قلب و یا نوار مغز در محل ماموریت گرفته می شود و به صورت آنلاین به پزشک مستقر در بیمارستان ارسال می شود تا دستورات لازم صادر شود و از مرگ بیماران قلبی در زمان انتقال در آمبولانس جلوگیری شود.

یوسفی نژاد بالاترین مرگ و میر استان را در مرگ و میر نوزادان دانست و افزود: فرآیند انتقال  داخل رحمی یکی از موارد تاثیر گذار در این رابطه است و دو آمبولانس مجهز به انکوباتور که  شرایط و فرایند انتقال داخل رحم را دارد به بیمارستان بوعلی مریوان و بیمارستان بعثت سنندج تحویل داده شده است.