سرویس سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  16:09   

اختصاصی کردپرس؛

نقش اروپا در چراغ سبز آمریکا برای حملۀ ترکیه به کردهای سوریه

سرویس سوریه – ترکیه اهرم هایی برای فشار به اروپا در اختیار دارد که در چند سال اخیر برای پیشبرد اهداف خود در سوریه از آنها استفاده کرده است.

در حالی که سیاستمداران، تحلیل گران، روزنامه نگاران و رسانه ها دربارۀ عقب نشینی نیروهای نظامی ایالات متحده از نقاط مرزی گری سپی و سرکانی و حملۀ احتمالی ترکیه به کردهای سوریه داد سخن می دهند و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده مجدانه در کاخ سفید و توئیتر از تصمیم جنجالی خود دفاع می کند، مایک پومپئو وزیر امور خارجۀ این کشور در تماس تلفنی با همتای انگلیسی خود دربارۀ «فعالیت های غیرقانونی اکتشاف منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه» گفتگو می کند و در رسانه ها از تلاش دیپلماتیک برای حل این مناقشه با ترکیه سخن می گوید.

ترکیه از سال گذشته فعالیت های اکتشافی خود را در مدیترانۀ شرقی افزایش داده است؛ امری که از سوی کشورهای اروپایی به شدت مورد اعتراض قرار گرفت و ایالات متحده نیز پس از ورود به موضوع در مقابل ترکیه قرار گرفت.

منتقدان اقدامات اکتشافی ترکیه معتقدند این فعالیت ها در تناقض آشکار با قوانین بین المللی است. از همین رو، بسیاری بر این باروند که ترکیه به رغم وقوف بر غیر مشوع بودن این اقدامات بر پیشبرد آنها اصرار می ورزد، اما هدف اصلی این کشور نه نفت و گاز، بلکه قدرت چانه زنی در برابر اروپا است.

ترکیه در چند سال اخیر از کارت پناهندگان برای فشار به اروپا استفاه کرده است. اینک ترکیه ابزار دیگری دارد که اگر غرب با آن مدارا نکند می تواند دریای مدیترانه را متشنج کند.

محتوای گفتگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به صدور فرمان عقب نشینی نیروهای آمریکایی منجر شد، هنوز برای رسانه ها روشن نیست. به همین ترتیب، هنوز مشخص نیست که آمریکا در قبال چراغ سبز غافلگیر کننده به حملۀ نظامی که ترکیه مدت ها در پی آن است، چه امتیازی از ترکیه گرفته است.

پروفسور استیون هایدمن، پژوهشگر ارشد مسائل سوریه در انستیتو بروکینز در مصاحبه با کردپرس گفت نه تنها آمریکا، بلکه غرب به طور کلی به ترکیه چراغ سبز داده و دست این کشور را در حمله به کردهای سوریه باز گذاشته است.

با توجه به همۀ آنچه گفته شد، این سؤال پیش می آید که آیا کشورهای اروپایی، که اینک مخالفت نیم بندی با اقدام نظامی یک جانبۀ ترکیه در شمال سوریه از خود نشان می دهند، در تصمیم ترامپ نقشی داشته اند. آیا دو اهرم فشار اصلی ترکیه در برابر اروپا (پناهندگان و استخراج نفت و گاز در مدیترانه)، کشورهای اروپایی را به نرمش در برابر ترکیه وادار کرده است؟

این موضوع هنوز زوایای پنهان بسیاری دارد. اما یک نکته روشن است و آن این که اگر چنان که ترامپ در توئیت های خود اشاره کرده است، اسرای داعش که اینک در دست نیروهای کرد هستند، به حکومت ترکیه سپرده شوند، ترکیه در برابر غرب به جای دو، سه اهرم فشار خواهد داشت.

چنگیز آکتار، نویسنده و روزنامه نگار ترک و از منتقدان اردوغان، در مارس سال 2018 در یک یادداشت از «مماشات» اروپا در برابر ترکیه انتقاد کرد و نسبت به گسترش دامنۀ آن هشدار داد. در آن زمان که عفرین تازه توسط نیروهای ارتش ترکیه و متحدانش اشغال شده بود، آکتار موضع گیری اروپا در مقابل این اقدام را به مماشات اروپا با هیتلر مقایسه کرد، که کمکی به حل مسائل نکرد بلکه وی را برای تصرف کل اروپا تشویق کرد.

 

خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

مظلوم کوبانی در مصاحبه با NBC: برای مبارزه با ترکیه به همکاری با دمشق فکر می کنیم

کاخ سفید: آمریکا از شمال سوریه عقب نشینی نکرده است

مظلوم کوبانی: غافلگیر شدیم / جنگ با ترکیه حتمی است

آمریکا حریم هوایی شمال سوریه را به روی ترکیه بسته است

«خیانت» آمریکا به کردهای سوریه؛ برخی بازتاب ها و واکنش ها

تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات

چراغ سبز کاخ سفید به عملیات ترکیه در شرق فرات؟

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها