انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  17:11   

«رویاها در اعماق» بهترین فیلم جشنواره بین االمللی سلیمانیه شد/ کارگردان ایرانی جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد

سرویس ایران- با داوری پوران درخشنده و مهرداد اسکویی برندگان بخش‌های مختلف رقابتی چهارمین جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه معرفی شدند و رضا میرکریمی جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد و جایزه بهترین فیلم هم به رویاها در اعماق اثر رضا محمدی کارگردان کردستانی تعلق گرفت.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، مراسم اختتامییه چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق و مهدی شوشتری سرکنسول ایران در سلیمانیه  با اجرای خانم «لینا رضا» در ساعت 19 روز گذشته دو‌شنبه 15 مهر ماه جاری در تالار هنر 2000 نفری شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کردستان عراق برگزار شد و برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» این رویداد سیمایی معرفی شدند و جایزه صنوبر زرین و لوح تقدیر به آنان اهدا شد.

بخش رقابتی اصلی فیلم‌های بلند «سینمای جهان»:

اعضای داوران بخش رقابتی اصلی فیلم‌های سینمایی «سینمای جهان»، شامل آثار بین‌الملل و ملی چهارمین جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه که عبارت بودند از: «هینز هرمانس» رئیس هیئت داوران از کشور آلمان،  خانم پوران درخشنده فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده از کشور ایران، «آدریان بیلچ» کارگردان، از کشور آمریکا، «یوهانی آلنن» مدیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فيلم «تمپره» از کشور فنلاند و خانم «زلفیه آکولاک» ـ مدیر فیلم و رسانه از کشور آلمان برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

جایزه ویژه هیئت داوران:  

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «راننده اسکریو» به کارگردانی «بسام جبراوی» از کشور فلسطین اهدا شد.

بهترین فیلم:

جایزه صنوبر زرین این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «داستان سه خواهر» A Tale of Three Sisters به کارگردانی «امین آلپر» از کشور ترکیه اهدا شد.

بهترین کارگردانی:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش، توسط پوران درخشنده داور بخش رقابتی اصلی «سینمای جهان» (بین‌الملل) چهارمین جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه به رضا میرکریمی برای کارگردانی فیلم سینمایی «قصر شیرین» از کشور ایران اهدا شد.

بهترین بازیگر مرد:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش، به «ویکتور ژوستی» برای بازی در فیلم سینمایی «نماینده» The Delegation به کارگردانی «بوجار علیمانی» از کشور آلبانی اهدا شد.

بهترین بازیگر زن:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره به «جَمیره اِبوزیه» برای بازی در فیلم سینمایی «داستان سه خواهر» A Tale of Three Sisters از کشور ترکیه اهدا شد.

بهترین فیلمنامه:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره به «بونگ جون ـ هو» و «هان جین ـ وون» برای نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی «پارازیت» PARASITE به کارگردانی «بونگ جون ـ هو» از کشور کره جنوبی برنده نخل طلای بهترین فیلم هفتاد و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» فرانسه تقدیم شد.

بهترین فیلمبرداری:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره به «جاسک پودگورسکی» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی «بی صدا» The mute به کارگردانی «بارتوز کونوپکا» از کشورهای لهستان و بلژیک اهدا  شد.

جايزه خلاقيت:

جايزه ویژه خلاقيت به پورمحمدی برای کارگردانی فیلم کوتاه «کرگدن» Rhino به کارگردانی آرمین پورمحمد از کردستان ایران اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های انیمیشن:

اعضای داوران فیلم‌های انیمیشن و پویانمایی بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه که عبارت بودند از: ؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

بهترین فیلم:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره، به فیلم کوتاه «رؤیاها در اعماق» به کارگردانی رضا محمدی از کردستان ایران اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای کُردی»:

اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی «سینمای کُردی» چهارمين جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

جایزه ویژه هیئت داوران:

جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم کوتاه «راه» (ریگا) به کارگردانی «خیبر رفیق» از اقلیم کردستان عراق اهدا شد.

بهترین فیلم کوتاه سینمای کُردی:

جایزه صنوبر نقره‌ای این بخش از جشنواره، به فیلم کوتاه «روزی از روزها در کردستان» به کارگردانی «ژینو هادی» از اقلیم کردستان عراق اهدا شد.

بخش رقابتی بین‌الملل فیلم‌های کوتاه:

اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی بین‌الملل چهارمين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند: 

جایزه ویژه هیئت داوران:

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش از جشنواره، به فیلم کوتاه «آسمینا» Asmnina به کارگردانی «دکال برنسون» Dekel Berenson از کشور نپال اهدا شد.

بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل:

جایزه صنوبر زرین این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «برخلاف امروز» Unlike Today به کارگردانی «آسترید منزال» Astrid Menzel  از کشور آلمان اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های مستند بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»:   

اعضای داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» چهارمين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه که عبارت بودند از: خانم «آنوما راجاکارونا» کارگردان و تهیه‌کننده ـ رئیس هیئت داوران از کشور سریلانکا، مهرداد اسکویی ـ کارگردان، تهیه‌کننده، پژوهشگر و عکاس از کشور ایران و خانم «اعتامی بُرجان» استاد مطالعات فیلم دانشگاه زاگرب ـ از کشور کرواسی؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

بهترین فیلم مستند سینمای کُردی:

جایزه صنوبر زرین این بخش از جشنواره، به فیلم مستند «دیالوگ» DIALOGUE به کارگردانی «سلیم یلدز» از کردستان ترکیه اهدا شد.

بهترین فیلم مستند سینمای جهان:

جایزه صنوبر زرین این بخش از جشنواره، به فیلم مستند «کره زمین» Terra به کارگردانی «جولیان کوشنارینکو» از کشور روسیه اهدا شد.

همچنین لوح تقدیر این بخش از جشنواره، به فیلم مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی از ایران اهدا شد.

اکران 134 فیلم‌ از کارگردانان 79 کشور جهان

چهارمين دوره جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه با نمایش 134 فیلم‌ از کارگردانان 79 کشور جهان؛ در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» (بین‌الملل) و بخش رقابتی «سینمای کُردی» (ملی) شامل؛ آثار بلند سینمایی و کوتاه؛ مستند، انيميشن و تجربی و همچنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و نشست تولید مشترک؛ با شعار «سرطان زمین» در روزهای 9 تا 15 مهر ماه جاری (1 تا 7 اکتبر 2019) در 5 سالن سیتی سینما، سینما سالم، سالن «ئه‌من سوور» و همچنین تالار هنر در شهر سليمانيه پایتخت فرهنگ و هنر اقليم كردستان عراق برگزار ‌شد.