انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  21:58   

اختصاصی کردپرس؛

در مرز گری سپی - آک چاکاله چه خبر است؟

سرویس سوریه – مرز گری سپی - آک چاکاله یکی از نقاط احتمالی آغاز حملۀ قریب الوقوع ارتش ترکیه به خاک سوریه است. تحرکات در این مرز افزایش یافته است.

به گزارش کردپرس، در پی عقب نشینی دو گروه از نظامیان آمریکایی از پایگاه های مرزی خود در گری سپی و سرکانی، احتمال حملۀ نظامی ترکیه به مواضع کردها در منطقۀ شرق فرات بالا گرفته است.

در چند ماه اخیر که ترکیه به طور جدی تر حملۀ نظامی را در دستور کار خود قرار داده است، با توجه به لشکرکشی ها و آرایش نظامی ارتش ترکیه، ناظران همواره سه نقطۀ مرزی کوبانی – مرشد پینار، گری سپی – آک چاکاله و سرکانی – جیلان پینار را به عنوان نقاط احتمالی آغاز تهاجم نظامی ترکیه به خاک سوریه معرفی کرده اند.

چنان که از شواهد بر می آید، و با توجه به عقب نشینی نیروهای آمریکایی، ورود احتمالی ارتش ترکیه به خاک سوریه از گری سپی – آکچاکاله و سرکانی – جیلان پینار آغاز خواهد شد.

شب گذشته چند روزنامه نگار مستقر در منطقه اعلام کردند نیروهای امنیتی به مردم هشدار داده اند به مرز نزدیک نشوند.

اعزام نیرو و تجهیزات به این منطقه ادامه داردو بر اساس آخرین خبر منتشر شده، پنج اتوبوس از واحدهای فرماندهی نیروهای ویژۀ از گردان 20 زرهی شانلی اورفا به مرز آک چاکاله اعزام و در مرز مستقر شده اند.

نظامیان ترک در هشت کیلومتری شرق آک چاکاله 15 بلوک بتنی از دیوار مرزی را برداشته و برای تردد نیروها آماده کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، در همین حال هیأتی از نظامیان آمریکا با بالگرد از قلمرو سوریه وارد آک چاکاله شده و با مقامات نظامی ترکیه دیدار و گفتگو کرده اند. از محتوای گفتگوهای دو طرف خبری منتشر نشده است.

گفته می شود دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود، برای یک حملۀ محدود به خاک سوریه چراغ سبز نشان داده است. در عین حال برخی مقامات وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرده اند تلاش ها برای جلوگیری از اقدام نظامی ترکیه علیه کردها ادامه دارد.

پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی از دو پایگاه مرزی در کردستان سوریه، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد برای آغاز حملۀ نظامی به شرق فرات کاملاً آماده است. بعد از ظهر امروز نیز پارلمان ترکیه لایحه ای را تصویب کرد که به حکومت ترکیه اجازه می دهد تا یک سال آینده بدون نیاز به مجوز پارلمان از نیروی نظامی در عملیات های فرامرزی در خاک سوریه و عراق استفاده کند.

 

کد خبرنگار: 30103

 

بیشتر بخوانید:

نقش اروپا در چراغ سبز آمریکا برای حملۀ ترکیه به کردهای سوریه

مظلوم کوبانی در مصاحبه با NBC: برای مبارزه با ترکیه به همکاری با دمشق فکر می کنیم

کاخ سفید: آمریکا از شمال سوریه عقب نشینی نکرده است

مظلوم کوبانی: غافلگیر شدیم / جنگ با ترکیه حتمی است

آمریکا حریم هوایی شمال سوریه را به روی ترکیه بسته است

«خیانت» آمریکا به کردهای سوریه؛ برخی بازتاب ها و واکنش ها

تکرار سناریوی عفرین در شرق فرات

چراغ سبز کاخ سفید به عملیات ترکیه در شرق فرات؟

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها