انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  00:54   

«آشوب سیاسی» در واشنگتن و آمادگی ترکیه برای حمله به کردها

سرویس جهان- اغلب رسانه های آمریکا از آشوبی سیاسی می گویند که اظهارات ضدو نقیض ترامپ درباره رها کردن کردهای سوریه در برابر حمله ترکیه و همزمان تهدید ترکیه به مجازات این کشور در صورت تجاوز از حدود در شمال سوریه ایجاد کرده است. از سوی دیگر برخی از این نگران هستند که ترکیه ممکن است از همین سرگشتگی سیاسی استفاده کرده و حمله خود به مناطق تحت کنترل کردها را هرچه سریعتر آغاز کند.

 

 

به گزارش کردپرس، اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره خروج نیروهای آمریکا از مرزهای سوریه در شمال این کشور و باز کردن راه برای حمله ترکیه به نیروهای کرد سوریه، باعث ایجاد دو دستگی در میان سیاستمداران آمریکا شده است. البته مخالفان تصمیم ترامپ به دلیل نگرانی از بی اعتماد شدن متحدان آمریکا به این کشور در پی رها کردن نیروهای کرد بیشتر است.

بیزنس اینسایدر با ارائه گزارشی از اتفاقات 48 ساعت گذشته بعد از توییت های جنجالی ترامپ درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه، از نوعی ایجاد سردرگمی سیاسی در آمریکا سخن گفته است. این سردرگمی بعد از اظهارات متفاوت و گاه متضاد ترامپ بوجود آمده است زیرا ترامپ یکبار گفته که لازم نیست آمریکا به خاطر کردها که دشمن ترکیه هستند بجنگد و بار دیگر نسبت به ویران کردن اقتصاد ترکیه در صورت تجاوز از حدود سخن گفته است.

این نشریه آمریکایی بر این باور است ترکیه در حال استفاده از این سردرگمی سیاسی در آمریکا به نفع خود است و می خواهد در این آشوب سیاسی موجود هرچه زودتر حمله خود به کردها را آغاز کند. مقاطعه کاران نظامی که همکار نیروهای کرد سوریه هستند از افزایش تحرکات نظامی ترکیه در مرز این کشور با سوریه هستند. آنها به بیزنس اینسایدر گفته است به وضوح افزایش تحرکات نظامی ترکیه قابل مشاهده است.

مقامات نیروهای دموکراتیک سوریه که فرماندهی آن در دست کردهای سوریه است، به این نشریه آمریکایی گفته اند تحرکات نظامی ترکیه در مرزها بیشتر شده است اما آنها امیدوارند  که آمریکا مانع حمله گسترده نظامی ترکیه شود. با این حال آنها نیز مانند آمریکاییها از سیاست ترامپ سر در نمی آورند و به قول یکی از فرماندهان نیروهای سوریه دموکراتیک« هیچ کس نمی داند که ترامپ چه کار می خواهد بکند.»

آروند لوند، کارشناس مسائل ترکیه هم تاکید کرده است که معلوم نیست ترامپ بر سر چه چیزهایی با ترکیه معامله کرده است. ممکن است رییس جمهور آمریکا توافقی تاکتیکی با ترکیه کرده باشد و بگذارد ترکیه کمی در داخل خاک سوریه پیشروی کند. اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست.

جوزف ووتل، رییس سابق فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا تصمیم اخیر ترامپ را از آن جهت که آمریکا نمی تواند متحدان وفادار و کارآمدی مانند کردها پیدا کند عجولانه و اشتباه خوانده است.

حتی مظلوم کوبانی، فرمانده کل کرد نیروهای سوریه دموکرایتک نیز می گوید که از تصمیم دونالد ترامپ گیج شده است. وی در مصاحبه امروز خود با نیویورک تایمز گفته است اگر ترکیه تجاوز کند نیروهای وی مقاومت خواهند کرد اما سیاست آمریکا روشن و بدون ابهام نیست. وی بر این نکته تاکید کرده است که سیاست های آمریکا و ترامپ چنان پرابهام و ناروشن هستند که کردها نتوانسته اند به صورتی مناسب برنامه ریزی کنند.

وال استریت ژورنال هم به سرگشتگی سیاسی پس از تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه اشاره کرده است اما در مصاحبه ای که با فرماندهان کرد سوریه کرده، به این نتیجه رسیده است که کردها در برابر حمله احتمالی ترکیه مقاومت خواهند کرد.

برت مک گورگ، نماینده باراک اوباما در ائتلاف مبارزه با داعش که سال گذشته در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه استعفا کرد، در توییتی تصمیم های رییس جمهور کنونی آمریکا را آنی و نسنجیده می داند و می پرسد: ترامپ می گوید از سوریه خارج می شویم و اگر داعش دوباره ظهور کرد، دوباره برای نابودی آن بازخواهیم گشت. اما این بار با کی برای مبارزه با داعش همپیمان خواهی شد؟

فارن پالسی هم تصمیم عجولانه ترامپ را برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه مایه دردسر برای مقامات دولت وی دانسته است. این نشریه از تلاش برخی مقامات دولت آمریکا برای کم کردن اثر تصمیم ترامپ و تلاش برای اطمینان دادن به کردها خبر داده است. این مجله به نقل از برخی نمایندگان کنگره گزارش داد که برخی مقامات دولت آمریکا روز سه شنبه با رهبران کرد سوریه که نماینده آنها در آمریکا هستند دیدار کرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا