انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  11:10   

یادداشت؛

مهران، میزبان شایسته‌ی کنگره اربعین حسینی / خداداد ابراهیمی

سرویس ایلام - اینجا نقطه صفر مرزی مهران است و عطر ناب گلاب محمدی آسمان را بغل کرده است. عبور میلیونی مسافران کربلا از زیر آب و آیینه و قرآن، محشری برپا کرده است این یعنی اینکه؛ اربعین امسال مثل پارسال و سال های پیش، با عَلَم های برافراشته از راه رسیده است.

 کمی آن سوی تر از حوالی "بدره" و "نعمانیه "و "حله" و "کوفه" از فراسوی دجله، از عطشناکی فرات، از پیچاپیچ کوچه های خاکی روستای "نهرالمالح" از "خان النص" از کنار ستون ها و عمودهای شاهراه نجف - کربلا، صدای صادق شیعیان جنوب عراق به گوش می رسد:

" هله بزوار الحسین!"

" هله بزوار ابوفاضل!"

"هله بیکم یا زواری هله بیکم!"

خوش آمد گویی به زائرین حسین(ع)، شوری کربلایی، در موکب ها برپا کرده و نهری از طلا به سوی حسین(ع) جاری است.

این سوی مرز ایران اسلامی در مهران اما غلغله ای دیگر برپاست؛ گویی تمام ایران یکجا در اینجا جمع شده اند تا در کنگره عظیم اربعین حسینی یکبار دیگر ستم ستیزی و عدالت محوری را فریاد بکشند. اینجا از تمام قومیت ها و گرایش های سیاسی و فرهنگی آمده اند تا از کنار معبر عشاق، از کنار قدم های "جابر" به سوی آسمانی ترین شهر زمین، کربلا، عاشقانه هروله کنند.

مهرانی ها این روزها، آیین مهمان نوازی را نیکوتر از هر مردمانی به جا می آورند؛ مردم در گوشه گوشه شهر، زائران را به لبخندی از سر مهر به سمت "پل زائر" هدایت می کنند.

رسانه های محلی ایلام این روزها پرتلاش و مسئولانه، اطلاع رسانی را درتمام ابعاد آن دنبال می کنند. مطبوعات محلی، پایگاه های خبری و کانال های تلگرامی، درغفلت متولیان رسانه ای کشور، لحظه به لحظه رویدادهای خبری پیاده روی اربعین از مهران را به سراسر کشور مخابره می کنند.

این روزها ترافیک تردد مسئولان ارشد کشوری، وزیر، وکیل و مقامات و دولتمردان، پررنگ تر از همیشه انعکاس و گزارش می شود. هیأت های بلند پایه کشوری این روزها به مهران آمده‌اند اما آیا این آقایان در شور و نشاط اربعین سهمی داشته اند؟ آیا این حضرات در برپایی کنگره عظیم اربعین حسینی نقشی اثرگذار همچون آحاد مردمی ایفا کرده اند؟ اینان آیا خادمین اربعین بوده اند یا برای تکمیل رزومه مدیریت خود برای اولین بار به این شهر مرزی سفری کوتاه داشته‌اند؟!

عکس های سلفی این مسئولان در اینستاگرام و سایر شبکه های رسانه ای شاید بهترین پاسخ این سؤالات باشد.

همین!