انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  10:01   

درخواست پمپئو از عبدالمهدی برای خویشتنداری و رسیدگی به شکایات معترضان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه آمریکا، نخست وزیر عراق را به حد اکثر خویشتنداری و رسیدگی به شکایت های معترضان ترغیب کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از بخش عربی خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا بامداد امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در یک گفت و گوی تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق که در این اواخر انجام شده، وی را به برخورداری از حد اکثر خویشتنداری و رسیدگی به شکایت های تظاهرکنندگان معترض ترغیب کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا در این باره آمده است: جناب وزیر از این که طی روزهای اندک گذشته افرادی به طور غم انگیز جان خود را از دست دادند، ابراز تاسف کرده و دولت عراق را به برخورداری از حد اکثر خویشتنداری ترغیب کرد.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، پمپئو در این گفت و گوی تلفنی در رابطه با تظاهرات اخیر در بغداد و شمار دیگری از استان های واقع در مرکز و جنوب عراق در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی برای جوانان و گسترش فساد اداری و دولتی که بیش از 100 کشته و شش هزار زخمی بر جای گذاشت، همچنین عبدالمهدی را به اتخاذ اقدامات فوری برای رسیدگی به شکایت های معترضان از طریق تلاش برای انجام اصلاحات و مبارزه با فساد ترغیب کرده است.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی عراق (واع) صبح دوشنبه هفته جاری گزارش داده بود که عبدالمهدی یک تماس تلفنی از پمپئو دریافت کرده و طی آن نیز دو طرف تحولات اوضاع امنیتی در عراق و بازگشت زندگی به حالت عادی پس از لغو مقررات رفت و آمد در شهرهای مختلف را بررسی کردند.

بنا بر این گزارش، نخست وزیر عراق در این گفت و گوی تلفنی بر تسلط نیروهای امنیتی و بازگشت ثبات، ارائه یک بسته اصلاحات و اقدامات از سوی دولت فدرال و ادامه ارائه بسته های بیشتر طی روزهای آینده برای تحقق خواسته های شهروندان این کشور تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز به نوبه خود ضمن اعلام این که به نیروهای عراقی اعتماد دارد، موضع واشنگتن در پشتیبانی از بغداد و تلاش های دولت فدرال در راستای برقراری امنیت و ثبات را مورد تاکید قرار داد.

برچسب‌ها:
#عراق
#تظاهرات
#عبدالمهدی
#پمپئو