انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  22:04   

استاد دانشگاه نورث ایسترن در مصاحبه با کردپرس:

اکنون وقت همپیمانی کردها با بشار اسد است

سرویس جهان- ماکس آبرامز به خبرگزاری کردپرس گفت: اگر اکنون کردهای سوریه با بشار اسد همراه شوند هیچ کس آنها را ملامت نخواهد کرد.

 

به گزارش کردپرس، تصمیم غیرمنتظره دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای خود از منطقه تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشور، نگرانی ها نسبت به احتمال حمله ترکیه به آنها را افزایش داده است.

آمریکا، متحد اصلی کردهای سوریه که در 5 سال گذشته به همراه همدیگر داعش را از حدود یک چهارم خاک سوریه بیرون رانده اند، اکنون مسیر حمله ترکیه به منطقه تحت کنترل کردهای سوریه را مهیا کرده است. این تصمیم ترامپ واکنش های منفی زیادی را حتی در میان همراهان و دوستان ترامپ به دنبال داشته است و متحدان اروپایی وی نیز نسبت به پیامدهای تنها گذاشتن کردهای سوریه هشدار داده اند.

دکتر ماکس آبرامز، پژوهشگر مسائل خاورمیانه و گروه های شبه نظامی در این منطقه، در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس هشدار داد تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از نزدیکی مرزهای ترکیه، راه را برای حمله ترکیه باز کرده و مهم تر از همه، وضعیتی است که در صورت حمله ترکیه برای ساکنان کرد این مناطق پیش خواهد آمد.

وی تاکید کرد که ترامپ کردها را به حال خود رها کرده است و این مسئله به این خاطر این که آمریکا به جز کردها، متحدان کمی در منطقه دارد و نیروهای کرد متحدان فوق العاده ای هستند، تاسف برانگیز است.

استاد دانشگاه نورث ایسترن تاکید کرد که رجب طیب اردوغان، ریس جمهور ترکیه در مقابله با کیان مستقل و یا خودمختار کردی در شمال سوریه تردیدی به خود راه نمی دهد و به دنبال از بین بردن این کیان کردی است. وی از برخوردهایی نامناسب که ممکن است بعد از حمله ترکیه به این مناطق با کردهای غیرنظامی صورت گیرد ابراز نگرانی کرد.

دکتر ماکس آبرامز درباره علت تصمیم ترامپ برای رها کردن کردهای سوریه و تنها گذاشتن آنها در مقابل حمله ترکیه گفت: دونالد ترامپ در کمپین انتخاباتی خود تاکید کرده بود که حضور آمریکا را در جهان اسلام کاهش دهد.

استاد دانشگاه نورث ایسترن آمریکا پیرامون احتمال متحد شدن کردهای سوریه با دولت مرکزی برای جلوگیری از حمله ترکیه به شمال این کشور به خبرگزاری کردپرس گفت: من نمی دانم که کردها با بشار اسد همپیمان خواهند شد یا خیر، اما اگر آنها اکنون این کار را بکنند هیچ کس آنها را ملامت نخواهد کرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#ماکس آبرامز