انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  11:40   

سیاستمدار کُرد در گفتگو با کردپرس اعلام کرد:

دستان بیگانه‌ در اعتراضات عراق و تاثیرات منفی بر اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از رهبران جماعت اسلامی کردستان (کومل) اعلام کرد: تداوم اعتراضات خیابانی و تظاهرات در مرکز و جنوب عراق که‌ عوامل بسیار به‌ ویژه‌ عوامل خارجی در آن دخیل هستند، تاثیرات منفی بر اقلیم کردستان خواهد داشت و به همین دلیل، چنین چیزی باب میل حاکمیت اقلیم کردستان نیست.

کردپرس: اعتراضات خیابانی اخیر در بغداد و برخی دیگر از استان های مرکزی و جنوبی عراق، موجب ایجاد نگرانی هایی از آینده سیاسی  این کشور به ویژه نزد کردها شده است. این اعتراضات و طرح درخواست هایی برای برکناری دولت عادل عبدالمهدی در حالی است که کردها و حاکمیت اقلیم کردستان از همپیمان های نخست وزیر کنونی عراق و نگران از احتمال تغییر دولت هستند.

کردپرس درباره عوامل ایجاد تظاهرات و اعتراضات خیابانی در عراق و مواضع کردها در این باره و تاثیر اعتراضات بر اقلیم کردستان و روابط بغداد با کردها گفتگویی با شوان رابر عضو رهبری جماعت اسلامی کردستان عراق (کومل) ترتیب داده است که در ادامه می خوانید.

کردپرس: عوامل ایجاد اوضاع کنونی عراق و اعتراضات خیابانی چیست؟

شوان رابر: به صورت کلی می توان عوامل آغاز اعتراضات مردمی در بغداد و استان های مختلف عراق را این گونه برشمرد؛ پیش از هر چیز عدم موفقیت دولت در تامین رفاه و ارائه خدمات عمومی، اجرایی نشدن وعده های انتخاباتی و طرح های مطرح شده، وجود فقر و بی کاری و تنگدستی مردم و تبعیض و اختلاف طبقاتی.

از سوی دیگر، شاهد  وجود اختلاف و انشقاق میان احزاب و ائتلاف های شیعی در عراق هستیم و این موضوع و حضور احزاب و گروه های سیاسی مخالف هم به پیچیدگی اوضاع و ایجاد وضعیت کنونی انجامیده است.

نباید از دست های بیگانه و وابستگی برخی شخصیت ها، احزاب و جریان ها در این رویدادها غافل بود و همزمان در داخل نیز درخواست هایی برای تغییر دولت عادل عبدالمهدی و حس انتقام از دولت و افزایش فشارها برای استعفای وی از منصب نخست وزیری وجود دارند و این عوامل در ایجاد وضعیت کنونی و کارزار خیابانی نقش دارند.

 کردپرس: چه کسی مسئول اوضاع کنونی عراق است؟

شوان رابر: در درجه اول شخص نخست وزیر و کابینه وی به دلیل عملکردی که داشته اند مسئول وضعیت موجود هستند و همزمان احزاب حاضر در دولت کنونی و به ویژه آن هایی که نفوذ و قدرت اجرایی داشته اند  و در نهایت، شخصیت ها و جریان هایی که در داخل و خارج از کشور وضعیت موجود را ایجاد کرده اند، مسئول اوضاع کنونی در عراق هستند.

کردپرس: عملکرد یک ساله کابینه عادل عبدالمهدی را چگونه ارزیابی می کنید؟ می توان ضعف این دولت در ارائه خدمات و اشتغالزایی و مبارزه با فساد را یکی از عوامل ایجاد واضاع کنونی و برپایی اعتراضات مردمی دانست؟

شوان رابر: دولت عادل عبدالمهدی دارای برنامه و طرح های جامعی است که موارد مثبت و برجسته ای در آن دیده می شود، اما مهم در این میان اجرایی کردن آن ها است. صرفا وجود طرح و برنامه مشکلی را حل و فصل نمی کند. بسیاری از موارد موجود در طرح ها و برنامه های اعلامی دولت کنونی اجرایی نشده اند. شهروندان دارای مطالبات مشخصی هستند و در قبال عدم  اجرایی شدن وعده ها و بی توجهی به خواست و مطالبات، معترض هستند. تامین زندگی عزتمندانه و تامین رفاه و نیازهای مردم از سوی دولت، حق شهروندان است. این مردم پیشتر قیام کرده و قربانی داده اند. عراق کشور ثروتمندی است و نباید این ثروت فقط برای عده ای معدود و احزاب و جریان هایی مشخص باشد و در مقابل مردم از گرسنگی بمیرند و از بی کاری و آوارگی رنج  ببرند. عراق هم اکنون شاهد تداوم کشتار و قربانی شدم مردم بیگناه و بی ثباتی و آوارگی و ستم و اجحاف است.

کردپرس: دولت ها در عراق پس از سال 2003 همیشه بر اساس سهم خواهی و دموکراسی توافقی تشکیل شده اند، مشکلات و مسائل کنونی در این کشور چقدر نتیجه این سنت سیاسی می باشد؟

شوان رابر: دولت های توافقی و تشکیل آن ها بر اساس سهمیه بندی دارای ابعاد مثبت و منفی هستند. مشکل اساسی در این جا عدم ارائه خدمات و انجام اقدامات عملی در این حوزه است. مسئله، انحصارطلبی و همچنین محروم کردن بخش بزرگی از جامعه می باشد و دلیل این که شاهد اوضاع کنونی عراق هستیم، همین مسئله است، نه دولت توافقی. این که چند حزب دولت را تشکیل و اداره کنند، مهم نیست، آن چه از اهمیت برخوردار است انجام اقدامات مثبت می باشد و در غیر این صورت مشکلات اساسی روی خواهد داد. در عراق آن چه به مسئله و  مشکل تبدیل شده، نوع دولت و نظام سیاسی و توافقی بودن آن نیست. در صورت انجام امور اجرایی به شیوه صحیح و وجود عدالت، دولت توافقی بهترین گزینه است زیرا همه احزاب خود را شریک قدرت و مسئول می دانند. همه احزاب در تغییر و تحولاتی که به تشکیل عراق جدید انجامیده است حضور داشته اند و قربانی داده اند و امکان حکومت بر کشور و استفاده از فرصت های دولتی  از سوی یک حزب به تنهایی، ممکن و قابل قبول نیست.

کردپرس: کردها کجای معادلات کنونی عراق  ایستاده اند؟

شوان رابر: کردها هیچ نقشی در تظاهرات کنونی عراق ندارند، بلکه گروه هایی از کردها از دولت عادل عبدالمهدی پشتیبانی می کنند و وی را علیرغم برخی انتقادات، قبول دارند. احتمال این نیز وجود دارد که بخشی از دولتمردان کرد از اوضاع کنونی در عراق خرسند باشند و دلیل این خرسندی نیز این است که دولت مرکزی عراق قدرتمند نباشد و بغداد فرصت پرداختن به امور اقلیم کردستان را نیابد و درگیر امورات داخلی باشد و میان احزاب شیعه اختلاف به وجود آید و این که حاکمان اقلیم کردستان در اظهارنظر و موضع گیری ها و با هدف پوشیدن شکست ها و ضعف های خود اعلام کنند در بغداد هم مسائل و مشکلات وجود دارد. به هر حال تداوم اعتراضات خیابانی و تظاهرات در مرکز و جنوب عراق تاثیرات منفی بر کردستان خواهد داشت و به همین دلیل چنین چیزی باب میل حاکمیت اقلیم کردستان نیست.

کردپرس: برخی تحلیل گران اوضاع کنونی عراق را به ضرر کردها می دانند به ویژه در مقطعی که مذاکرات میان اربیل و بغداد برای حل و فصل مسائل مربوط به بودجه و نفت در جریان است، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

شوان رابر: همان گونه که اشاره کردم از برخی جهات اعتراضات در عراق نزد حاکمیت اقلیم کردستان مسئله ای عادی است و از برخی جهات نیز این اعتراضات را منفی و خطرناک ارزیابی می کند، زیرا اگر اوضاع در مرکز و جنوب عراق از کنترل خارج شود در برخی مسائل به ضرور کردستان است.

کردپرس: آینده اعتراضات خیابانی و تحولات سیاسی عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

شوان رابر: اگر تغییرات و اصلاحات در کمترین زمان ممکن انجام نشود و به مطالبات و خواست تظاهرکنندگان پاسخ درخوری داده نشود، مسائل و مشکلات دیگری به وجود خواهد آمد. به عقیده من در نهایت اگر آمریکا و ایران موافق ادامه فعالیت دولت عادل عبدالمهدی باشند، مشکل حل و فصل می شود و تظاهرات پایان می یابد، اما اگر آن ها از دولت وی دفاع و حمایت نکنند مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد. تظاهرات هم اکنون بسیار گسترده و قوی نیستند و اگر جریان صدر هم به صورت جدی وارد شود، اعتراضات بسیار گسترده و تاثیرگذار خواهد شد و مشکلات و مسائل جدی نیز به دنبال خواهد داشت.

کردپرس: در صورت سقوط دولت عادل عبدالمهدی آینده تشکیل دولت و همچنین روابط با اقلیم کردستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

شوان رابر: در صورت سقوط دولت عادل عبدالمهدی، تشکیل دولت جدید بسیار دشوار خواهد بود و مشکلات و مسائل بسیاری به وجود می آید و روابط کردستان و بغداد سمت و سوی پیچیده ای به خود می گیرد. به عقیده من آمریکا و ایران اجازه نخواهند داد دولت کنونی عراق سقوط کند، زیرا چنین چیزی مشکلاتی اساسی به دنبال خواهد داشت.

مصاحبه : حسن صالحی سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس