انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  13:07   

حرکت بر مدار نادانی تپه تاریخی چغاگاوانه را نابود می کند

سرویس کرمانشاه- تپه چغا گاوانه که  یکی از موضوعات مهم و حساسیت برانگیز روزهای اخیر رسانه های استان کرمانشاه شده، تپه ای مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است که در وسط شهر اسلام‌آباد غرب قرار دارد.

به گزارش خبرنگار کردپرس،  این اثر در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است اما به دلیل ساخت و سازهایی که در طول سالیان در این شهر انجام شده است، ۹ قسمت از ۱۰ قسمت تپه نابود شده است.

تپه ای تاریخی در دل شهر اسلام آبادغرب

وسعت کنونی این تپه حدود ۰۰۰/۱۰ متر مربع است و در کاوشهای انجام شده در آن دو طبقه مختلف پیدا شده که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال با هم اختلاف زمانی دارند. ساختمان هر دو طبقه با خشت خام بنا شده‌است و تنها بر حسب ضرورت گاهی از آجر برای کف اتاق‌ها و پلکانها استفاده کرده‌اند. در ویکی پدیا در خصوص کاربری این فضا آمده است: «این بنا شامل مجموعه‌ای از اتاق‌ها است که احتمالاً بخش شرقی آن محل سکونت حاکم و بخش غربی آن مرکزی برای کارهای اداری و صنعتی بوده‌است. در داخل برخی از اتاق‌ها، کوره‌های سفالگری شناسایی شد».

تا کنون در این محوطه آثار باستانی و تاریخی متعددی کشف شده است. به طور مثال در کف یکی از اتاق‌ها تعدادی لوح گلی با خط میخی بابلی بدست آمده تعدادی از آن‌ها حرارت دیده و تعدادی هم خام بودند. در اتاق مذکور مجسمه سفالی حیوانی شبیه گرگ به طول ۴ سانتیمتر و مجسمه سفالین کوچک دیگری احتمالاً «الهه کریشنا» به طول ۷ سانتیمتر و یک پیکان مفرغی به طول ۶ سانتیمتر پیدا شده،  یک آویز طلا به نقش خورشید و یک مهر استوانه ای با ۳ ردیف خط میخی بابلی مربوط به هزاره دوم ق. م کشف شده است.

کشمکش میراث فرهنگی و شهرداری

تصمیم برای احداث پل روگذری در کنار این تپه تاریخی، سرآغاز کشمکش میان شهرداری و میراث فرهنگی استان و واکنش رسانه ها بود. به گزارش اسکان نیوز، شهرداری اسلام آباد غرب برنامه احداث پل روگذر در مجاورت تپه تاریخی چغاگاوانه در مرکز این شهر را در دستور کار خود داشته و برای این منظور اقدام به اخذ مشاور کرده که مشاور هم به وجود آثار استخوان و آوار ساختمانی در عمق پنج و شش متری از نمونه‌های برداشته شده اشاره کرده است.

حال اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در سه نامه مکرراً در خصوص رعایت ضوابط برای فعالیت مذکور در کنار این اثر تاریخی که یکی از سایت‌های مهم تاریخی در کشور و با قدمت بیش از چهل قرن است و در سال ۱۳۴۸ با شماره ۸۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، تذکر داده است اهمیت تپه چغاگاوانه بر هیچ مسوولی پوشیده نیست.

 طبق این گزارش که در شهریور منتشر شده است، در طی این مکاتبات اداره کل میراث فرهنگی متذکر شده است که این اداره کل و پژوهشکده باستان شناسی برای انجام مطالعات تخصصی در حوزه باستان شناسی اعلام آمادگی می‌کنند تا از صرف وقت و هزینه‌های گزاف برای تعطیلی پروژه در صورت برخورد به آثار تاریخی در حین حفاری‌های جلوگیری شود.

اما نکته تأسف بار اینجا است که نه تنها هنوز هیچ پاسخی در این زمینه از سوی شهرداری دریافت نشده است بلکه مراسم کلنگ زنی اجرای پل هم با حضور مسوولان شهری انجام شده است.

نباید مسائل روزانه را با نابودی تپه های تاریخی حل کنیم

مدتی است گفتگویی تصویری با دکتر بهشتی رئیس سابق میراث فرهنگی کشور منتشر شده است. وی در این ویدئو به اهمیت تپه چغاگاوانه اشاره کرد و گفت:

تپه های تاریخی آنقدر با اهمیت هستند که آنها را باید برچشم گذاشت نه آنکه برای حل مسائل روزمره نابودشان کرد.

وی بیان کرد: در بسیاری از کشورهای جهان در حال برداشتن تقاطع های غیر همسطح هستند آنوقت ما در شهری مانند اسلام آباد که ده ها راه حل برای حل مشکل ترافیک دارد، می خواهیم تقاطع غیر همسطح احداث کنیم!

این نشان می دهد که بر مدار نادانی حرکت می شود.

مخالفت قاطع میراث فرهنگی

علی رغم وجود شایعاتی در فضای مجازی و مورد هجمه قرار دادن اداره کل میراث فرهنگی، مدیر کل این اداره در گفتگو با یکی از نشریات استان، گفت: نظر نهایی میراث فرهنگی مخالفت قطعی با ادامه این پروژه است و در راستای حفظ منافع ملی و تاریخی به هیچ وجه از این موضوع کوتاه نخواهیم آمد.

حال باید دید در این کشمکش، مردم و حافظان میراث فرهنگی پیروز می شوند یا قدرتمندان زور و پول که به نظر می رسد  آینده و تاریخ این سرزمین برایشان کوچکترین اهمیتی ندارد.